

Online vzdelávanie českých a slovenských zdravotníkov o post-covidovom syndróme
Registrácia na webinárO projekte: Pandémia, ktorá neodišla
Pandémia COVID-19 zdanlivo postupne odznieva, no dôsledky v podobe postcovidového syndrómu (PACS) ostávajú. Jeho rôznorodé príznaky dávajú lekárom zabrať. Zdravotníci sú často ponechaní sami na seba. Aj preto sa pacienti môžu stretnúť s nepochopením pri návšteve ambulancie.
V tomto programe sme dali dokopy najväčších odborníkov z oblasti pneumológie, neurológie, všeobecného lekárstva, infektológie a tiež expertov zo špecializovaných postcovidových centier v Česku (Hradec Králové) a na Slovensku (Nové Zámky), ktorí vám odovzdajú svoje aktuálne poznatky z diagnostiky a terapeutických možností postcovidového syndrómu.
Dáta o tom, koľko ľudí v skutočnosti dlhým covidom na Slovensku a v Česku trpí, nie sú dostupné. Vieme však, že ide o státisíce ľudí. Postcovidový syndróm má multidisciplinárnu povahu a neexistuje naň žiadna jednoznačná liečba. Lekárom prvého kontaktu sprostredkujeme súčasné skúsenosti a najnovšie vedecké poznatky v tejto dynamicky sa vyvíjajúcej oblasti.
Vzdelávanie prinášame zadarmo. Za účasť na webinároch a absolvovanie online kurzu môžete získať kredity od SLK (SK) alebo ČPFS na ČLK (CZ).
Ďalší webinár sa bude konať 16. marca o 16:00
Téma: Liečba a rehabilitácia postcovidového syndrómu
Prednášajúci: MUDr. Michal Kopecký, vedúci Centra postcovidovej starostlivosti v Hradci Králové a Mgr. Marián Jendrichovský, fyzioterapeut z Centra respiračnej fyzioterapie
Predpokladaná dĺžka trvania: 90 min.
Záznam z predchádzajúceho webinára nájdete v sekcii webináre.
Projekt vznikol s finančnou podporou spoločnosti Pfizer.

Covidpedia
Encyklopédia dlhého covidu obsahuje najčastejšie príznaky, diagnostické metódy či samorehabilitáciu
Zistiť viac
Krátke video návody
Súbor krátkych videí s doc. MUDr. Silviou Dobrodenkovou, PhD. prinesieme už 10. februára
Zistiť viac

Pacientske materiály
Letáčik vám ušetrí čas pri návšteve pacienta. Pripravili sme ho spolu s doc. MUDr. Silviou Dobrodenkovou. Cez odkaz si môžete stiahnuť tlačovú verziu letáčika vo formáte A4 DL 4+4 so spadávkami.
Dychové cvičenia pre pacientov
Pomocou cvičení získajú pacienti kontrolu nad svojím telom. Pri pravidelnom cvičení pocítia nižšiu únavu a úľavu od stresu. Program na zotavenie po covide vytvorili experti na dýchanie z americkej spoločnosti STASIS v spolupráci so špičkovou Mount Sinai Hospital. Vedci zistili, že ľudia trpiaci postcovidovým syndrómom dýchajú inak ako zdravý človek. Nesprávnym dýchaním zaťažujú nervový systém a unavujú celý organizmus. Cvičenia nanovo nastavujú fungovanie autonómneho nervového systému.
Protokol
Týždeň 1: ráno aj poobede cvičíme Dýchanie I (10 minút)
Týždeň 2: ráno cvičíme Dýchanie I (15 minút), poobede cvičíme Dýchanie II
Týždeň 3: ráno cvičíme Dýchanie I (20 minút), poobede cvičíme Dýchanie III
Týždeň 4: ráno cvičíme Dýchanie I (30 minút), poobede cvičíme Dýchanie II alebo Dýchanie III