Covidpedia: Liečivé rastliny - Mäta prieporná

Mäta prieporná

Čo hovorí tradícia? 

V minulosti sa používala na zažívacie problémy, v dnešnej dobe na syndróm dráždivého čreva (IBS), prechladnutie, infekcie dutín, bolesti hlavy a ďalšie stavy. Používať sa môže tiež lokálne (na pokožku) pri bolesti hlavy, svalov, kĺbov a svrbení. Olej je možné použiť v aromaterapii na prechladnutie, kašeľ, zníženie bolesti, zlepšenie duševného stavu a zníženie stresu.

Čo dokázala veda?

Viaceré malé štúdie naznačujú zlepšenie príznakov IBS u dospelých, lokálnu prospešnosť pri bolestiach hlavy. Špecifické výrobky obsahujúce mätový olej, rascový olej a špecifické kombinované výrobky, ktoré zahŕňajú listy mäty piepornej, môžu pomôcť pri úľave od tráviacich problémov. Mätový olej v kapsulách môže u niektorých detí znížiť bolesť brucha.

Aké sú riziká? 

Mätový olej vyzerá byť bezpečný, keď sa užíva ústne alebo sa aplikuje lokálne v bežne používaných dávkach. Mätový olej sa bezpečne používal v mnohých klinických skúškach. Samotný mätový olej môže u niektorých ľudí zhoršiť tráviace ťažkosti a spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Možné vedľajšie účinky mätového oleja užívaného ústne sú pálenie záhy, nevoľnosť, bolesti brucha a sucho v ústach. Zriedkavo môže mätový olej spôsobiť alergické reakcie. Vedľajšie účinky aplikácie mätového oleja na pokožku môžu zahŕňať vyrážky a podráždenie pokožky. Málo sa vie o tom, či je bezpečné používať mätový olej počas tehotenstva alebo dojčenia.

Akou formou užívať?

Najčastejšie sa užíva ako čaj, olej, kvapky a tabletky.

Latinský názov

Mentha x piperita

Späť na Covidpediu