Covidpedia: Liečivé rastliny - Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový

Čo hovorí tradícia? 

Pomáha pri nespavosti, úzkosti, gastroenterologickým problémoch ako je napríklad nadúvanie, hnačka alebo plyny. Používa sa tiež lokálne na hojenie kožných chorôb a na rany spôsobené liečením rakoviny.

Čo dokázala veda?

Rumanček sa odporúča pri liečení stavov úzkosti. V kombinácii s inými bylinkami pomohol s bolesťou brucha a hnačiek u detí. Samostatne však jeho účinnosť nebola dokázaná. Pomáha tiež s nespavosťou u ľudí, ktorí netrpia trvalými poruchami spánku.

Aké sú riziká? 

Dlhodobé používanie nebolo skúmané, nedá sa preto zaručiť jeho bezpečnosť. Možné vedľajšie účinky sú nevoľnosť, alergická reakcia a závrat. U niektorých ľudí sa po použití rumančeka objavila životu nebezpečná anafylaxia – vážna alergická reakcia. Väčšia pravdepodobnosť alergických reakcií je pri alergiách na príbuzné rastliny – napríklad ambrózia, chryzantémy, nechtíky alebo sedmokrásky. 

Boli hlásené interakcie medzi rumančekom a cyklosporínom (liek používaný na prevenciu odmietnutia orgánových transplantácií), aj warfarínom (riedidlo krvi). Je tiež pravdepodobné, že bylinka reaguje aj na iné látky. Je preto jej užitie dôležitá najprv konzultácia s lekárom.

Akou formou užívať?

Vhodnou formou na užívanie je čaj a olej.

Latinský názov

Matricaria Recutita, Anthemis Nobilis

Späť na Covidpediu