Covidpedia: Samorehabilitácia - Dýchavičnosť

Dýchavičnosť

Ako manažovať dýchavičnosť?  

Tak ako pri únave, aj pri dýchavičnosti je dôležité naučiť sa plánovať svoje dni dopredu, nepremáhať sa a dávať si dosiahnuteľné ciele. Rozmeňte si aktivity na drobné a rozdeľte si ich na celý deň. Naplánujte si bloky oddychu počas vykonávania každej aktivity a doprajte si ho medzi jednotlivými úlohami. Ide o takzvanú stratégiu pacingu, teda primeraného tempa. Často vetrajte a noste voľné oblečenie v oblasti hrudníka a pásu.

S dýchavičnosťou vám môžu pomôcť dychové cvičenia, vytvorené na znovunaštartovanie autonómneho nervového systému. Tieto cvičenia pomôžu aj so stresom či úzkosťami. Pozrite si ich tu.

Čo robiť, keď sa zadýcham? 

Prestaňte sa hýbať a rozprávať. Doprajte si čas na upokojenie svojho dychu. Rozptýľte sa pohľadom von oknom, na okolité predmety alebo svojimi myšlienkami či upokojujúcou hudbou. Priložte si na tvár utierku navlhčenú v studenej vode, najmä na okolie nosa. Schladenie môže pomôcť zredukovať pocit dýchavičnosti. 

Čo ak sa zadýcham pri jedle? 

Dýchavičnosť sa môže prejaviť počas stravovania a pitia nápojov. Môže byť sprevádzaná pocitom zvýšenej miery únavy. Existuje niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:

-Posaďte sa vzpriamene na stoličku a zbavte sa zdrojov rozptýlenia, aby ste sa mohli sústrediť na jedlo. 

-Vyhýbajte sa rozprávaniu počas jedenia. Jedenie zvyšuje mieru dýchavičnosti a kúsky jedla sa môžu dostať do dýchacích ciest.  

-Vyskúšajte konzumáciu mäkších, vláčnejších jedál, ktoré sú jednoduchšie na žuvanie a prehĺtanie. Pomalé dlhé varenie zmäkčuje jedlo, vďaka čomu nie je potrebné vynaložiť toľko námahy na jeho spracovanie.

-Skúste jesť viac jedál vo forme tekutín, ako napríklad ovocné a zeleninové smoothies či polievky.

-Pripravujte si svoje jedlo dopredu, v čase takzvaného energetického okna, kedy máte viac energie. 

-Počas dní, keď sa cítite unavenejšie ako inokedy si môžete kúpiť hotové jedlo.

-Veľké jedlá môžu zaťažiť dýchanie, skúste jesť menšie porcie častejšie.

-Doprajte si dostatok času na jedlo. Dýchavičnosť môže narušiť schopnosť normálne prehĺtať. Ak zaregistrujete problémy s prehĺtaním alebo začnete kašľať počas stravovania, pretože jedlo sa nesprávne dostalo do dýchacích ciest, poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom.

Ako správne dýchať bruchom? 

Množstvo pacientov dýcha po prekonaní ochorenia COVID-19 nesprávne. Jednoduché dychové cvičenia vykonávané pravidelne po dobu 10-15 minút môžu byť veľmi efektívne na zlepšenie dychovej techniky. 

Vyskúšajte dýchanie do brucha v sede. 

-Pohodlne sa usaďte. Oprite si hlavu a chrbát a uvoľnite ramená. 

-Položte si jednu ruku na brucho. 

-Zatvorte oči, pomôže vám to lepšie sa sústrediť na dýchanie. 

-Nadýchnite sa cez nos so zatvorenými ústami. Vydýchnite nosom. Predstavte si, že vydychujete všetko napätie. Brucho by sa malo hýbať smerom von pri nádychu a smerom dnu pri výdychu. 

-Dýchajte jemne, pohyby brucha sú pomalé. 

Takéto cvičenie vám môže pomôcť upokojiť svoje dýchanie pri  dýchavičnosti aj úzkosti. Odporúčame osvojiť si dychovú kontrolu v uvoľnenej polohe, aby ste ju mohli využiť v stave dýchavičnosti.

Čo je takzvaný obdĺžnikový model dýchania? 

Ide o dýchanie v pomere 1:2 nádych k výdychu. To znamená, že čas nádychu je o polovicu kratší ako výdych (napríklad 3 a 6 sekúnd). Takéto dýchanie umožňuje normalizáciu dychového rytmu a spôsobuje menšie dráždenie dýchacích ciest, menej únavy pre dýchacie svaly a menej dýchavičnosti. 

Aké iné dýchacie techniky poznáme?

Vyskúšajte sa nadýchnuť pred vykonaním aktivity, ktorá vám spôsobuje dýchavičnosť a vydýchnite počas toho, ako ju vykonávate. Napríklad sa nadýchnite predtým, než sa postavíte zo sedu a vydýchnite v stoji. Ďalšou technikou je takzvané “dýchanie s našpúlenými perami”, ktoré je vhodné najmä pre pacientov so zúženými dýchacími cestami. Nadýchnite sa cez nos, našpúľte pery akoby ste mali v pláne sfúknuť sviečku a vydýchnite. 

Je nejaká poloha, ktorá s dýchaním pomáha? 

Áno, existujú rôzne úľavové dychové polohy. Vyskúšajte sa posadiť na stoličku a položiť si lakte na stehná, poprípade položte predlaktia na stôl.  Ďalej môžete vyskúšať oprieť sa v miernom predklone lakťami o stoličku či zábradlie alebo sa oprite o stenu, predkloňte sa, vystrite ruky a dlaňami sa dotknite stehien.

Aké sú odporúčané polohy na ležanie?

Dýchavičnosť môže spôsobovať nepravidelný spánok a viesť k častému nočnému budeniu. Vhodnou polohou je ležanie na bruchu s hlavou otočenou na stranu. Táto pozícia môže pomôcť zredukovať váhu ostatných orgánov a tlak gravitácie na pľúca, čo umožní ich lepšie rozpínanie. 

Ďalšou polohou je napríklad ležanie na boku. Umiestnite si vankúš medzi kolená a druhý vankúš si dajte pod hlavu. 

Pri ležaní na chrbte si podložte hlavu vankúšom a ďalší vankúš vložte pod pokrčené kolená. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí so spánkom kontaktujte svojho lekára.

Ako na kašeľ?

Ovládnuť kašeľ môže byť náročné. Kombinácia správneho dýchania a nasledujúcich tipov vám ho môže pomôcť zredukovať.

1. Keď budete cítiť nutkanie odkašľať si, zatvorte ústa a prehltnite. Dýchajte nosom, kým nutkanie neustúpi. 

2. Pravidelne pite dostatok tekutín.   

Pomôže mi s dýchavičnosťou fyzioterapeut?

Respiračná fyzioterapia je zameraná na korekciu držania tela a dychového stereotypu, hygienu a priechodnosť dýchacích ciest, zlepšenie ventilačných parametrov a zvýšenie fyzickej zdatnosti. Fyzioterapeut vám môže pomôcť zmierniť najčastejšie dychové ťažkosti ako dušnosť a kašeľ a zlepšiť fyzické a pohybové schopnosti.

Ako sa dajú liečiť komplikácie s dychom?

Dychové komplikácie je možné kompenzovať malým chirurgickým zákrokom na odstránenie nahromadenej tekutiny v pľúcach, aby sa mohli znova normálne rozťahovať. Zároveň môžeme podávať lieky na rozšírenie priedušiek,  potlačenie zápalovej reakcie organizmu, proti zrážaniu krvi či takisto lieky na upokojenie bolesti a paniky. Ak sú hladiny kyslíku v krvi nízke, v niektorých prípadoch môže byť vhodné doplnenie kyslíku prostredníctvom kyslíkovej masky. 

Späť na Covidpediu