Covidpedia: Samorehabilitácia - Pamäť

Pamäť

Ako na problémy s pamäťou? 

Vyskúšajte nasledujúce tipy:

Organizujte si svoje plány do kalendára na telefóne, ktorý vám bude pripomínať váš rozvrh, od osláv narodenín svojich priateľov až po vynášanie odpadu. Ak nie ste fanúšikom elektronických kalendárov, zaobstarajte si diár s dostatočným miestom na plánovanie každého dňa. 

Naučte sa ho pravidelne kontrolovať, napríklad hneď ráno po zobudení a večer, predtým, ako sa uložíte na spánok. To, čo píšete, povedzte aj nahlas. Môže vám to pomôcť lepšie si úlohu zapamätať. 

Píšte si poznámky do telefónu alebo do denníka. Budete tak mať svoje dni zdokumentované. Môžete vyskúšať aj diktafón. Ďalšou možnosťou je fotenie vecí, ktoré si potrebujete zapamätať. Vymedzte si špeciálne miesto na ukladanie kľúčov od auta, domu, peňaženky. 

Je dôležité udržiavať svoju myseľ aktívnu prostredníctvom celoživotného učenia, ktoré posilňuje nervové spojenia. Lúštite krížovky, skladajte puzzle, hrajte stolové hry. Trénujte pamäť cvičeniami, čítajte. Pri prechádzke alebo ceste domov zvoľte novú trasu. Naučte sa hrať na hudobný nástroj. Venujte sa dobrovoľníckym aktivitám vo vašej komunite.

Začleňte do vášho denného rozvrhu šport alebo iný zdroj pohybu. Vyberte si pohyb, ktorý vás bude baviť a príliš sa pri ňom nezadýchate. Endorfíny vám zlepšia náladu a odbúrate stres. Vyskúšajte vymeniť schody za výťah alebo vystúpiť o zastávku skôr. Čím viac sa o seba budete starať, tým lepšia bude vaša pamäť. 

Späť na Covidpediu