Covidpedia: Samorehabilitácia - Ako na únavu?

Ako na únavu?

Ako zistiť, čo ma unavuje? Ktoré aktivity zvyšujú mieru únavy? 

Veďte si denník. Počas jedného alebo dvoch týždňov si zapisujte priebeh svojich dní. Aktivity môžu byť fyzické, sociálne, kognitívne (vyžadujúce myslenie) a emočné. Zapíšte si, či ste mali dobrý deň. Vďaka denníku môžete zistiť, aké aktivity sú pre vás unavujúce a naopak, aké aktivity sú pre vás prospešné. Únavu môže spôsobovať fyzická aj duševná námaha. Namiesto skúšania nových vecí skúste čítať knihu alebo pozerať filmy, najlepšie s nenáročnou témou alebo také, ktoré už poznáte.

Čo môžem urobiť ako prvé?

Naučiť sa plánovať svoje dni dopredu. Nepremáhať sa, a dávať si dosiahnuteľné ciele. Správať sa podľa tejto rady môže byť spočiatku veľmi náročné, najmä v prípade ak ste pred ochorením viedli aktívny spôsob života. 

Pacienti s chronickou únavou radia naučiť sa robiť menej, ako si myslíte, že zvládnete a oddychovať viac ako si myslíte, že potrebujete. Dôležitou súčasťou manažmentu únavy je prioritizácia. Rozhodnite sa, aké aktivity sú pre vás najdôležitejšie a skúste ich vykonávať, keď máte najviac energie. S ostatnými si nechajte pomôcť od svojich blízkych. 

Ako pracovať a neunaviť sa? 

Rozmeňte si každú aktivitu na drobné a rozdeľte si ju na celý deň. Naplánujte si bloky oddychu počas vykonávania každej aktivity a doprajte si ho medzi jednotlivými úlohami.  Ide o takzvanú stratégiu pacingu, teda primeraného tempa. Zhodnoťte vaše bežné týždenné aktivity a vytvorte si plán ako si ich rovnomerne rozdeliť. Ak vás jednotlivé aktivity unavia alebo spôsobia dýchavičnosť, radšej si ich rozložte na niekoľko častí.

Ak napríklad potrebujete vyjsť hore po schodoch, vystúpte 5 schodov, na 30 sekúnd si oddýchnite a zopakujte to. Nebudete cítiť potrebu oddychu po zvyšok dňa a väčšiu únavu na ďalší deň v porovnaní s tým, ak by ste vyšli všetky schody naraz. Naložte práčku ráno, vyveste ju poobede a veci si odložte nasledujúci deň.

Čo mi môže pomôcť zlepšiť spánok, aby ma únava netrápila už ráno?

Nepravidelný spánok môže viesť ku zhoršeniu únavy. Spánková hygiena je súbor jednoduchých pravidiel na zlepšenie kvality spánku. Dodržiavajte približne rovnaký čas zaspávania a vstávania, aj cez víkend. Spite v miestnosti s nižšou teplotou, poprípade pred spaním vyvetrajte. V spálni nepoužívajte elektronické zariadenia (TV, tablet, telefón). Zabezpečte si tmu a pokoj. Vyskúšajte relaxačné techniky, od naťahovania sa, čítanie knihy, dlhého kúpeľu, cez meditáciu až po krátku prechádzku počas obedovej pauzy. Vhodná je aj joga. Vyskúšajte aplikácie Nepanikař, Headspace, Calmio či Sleepio. Pomôžu vám aj dychové cvičenia v Zhive.

Po prekonaní covidu mám pocit, že ma moja práca unavuje viac, čo s tým môžem spraviť?

Návrat do pracovného života s pretrvávajúcimi príznakmi dlhého covidu môže byť náročný. Dlhý covid obmedzuje schopnosť vykonávať prácu v plnom nasadení. Množstvo pacientov preto muselo zmeniť svoje pracovné zaradenie alebo skrátiť úväzok. 

Je dôležité spoznať svoje limity. Potrebujete množstvo prestávok, spôsobuje práca zhoršenie vašich symptómov, je znížená kvalita vašej práce? Buďte úprimní k nadriadeným a spolupracovníkom, vysvetlite im, aké ťažkosti vás postihujú nielen v práci, ale aj v dennom živote. Dajte najavo, že táto práca je pre vás dôležitá, ale momentálne ju pre svoje príznaky nedokážete vykonávať tak ako predtým. 

Zvážte svoje možnosti ako napríklad zníženie pracovných hodín, prácu z domu, zmenu služieb, prestávky a obmedzenie fyzickej námahy. Ak ste nútení zamestnanie prerušiť, prediskutujte možnosti návratu po po zlepšení vášho zdravotného stavu.

Späť na Covidpediu