Covidpedia: Samorehabilitácia - Strava

Strava

Aký efekt má dlhý covid na stravovanie?

V procese zotavovania hrá stravovanie veľkú rolu. Jeho význam si však často neuvedomujeme. Konzumácia bielkovín a energeticky bohatých jedál podporuje obnovu svalov, funkciu imunitného systému a dodáva silu na každodenné aktivity. 

Množstvo pacientov s dlhým covidom postihuje strata chuti do jedla. Covid môže taktiež spôsobovať poruchy chuti a čuchu, dýchavičnosť, sucho v ústach, nevoľnosť a zápchu. Uvedené príznaky môžu zabraňovať prijímaniu správnej výživy potrebnej na rekonvalescenciu. 

Z čoho by sa mala moja strava skladať, aby bola pestrá a vyvážená?

Skúste denne zjesť aspoň 5 porcií zeleniny a ovocia. Dokopy 400g, čomu odpovedá napríklad 1,5 veľkej uhorky, 2 papriky alebo 3 stredné jablká. Konzumujte fazule, strukoviny, ryby, mäso a iné zdroje proteínov (bielkovín). Denne zjedzte aspoň 3 porcie o veľkosti dlane. Vyberajte si celozrnné alternatívy. Dodržujte pitný režim, každý deň vypite aspoň 6-8 pohárov vody. Snažte sa prijať aspoň 3 porcie mliečnych výrobkov alebo ich alternatív o veľkosti palca. 

Vyhýbajte sa konzumácii mastných a ťažkých jedál. Skúste docieliť, aby váš tanier obsahoval polovicu zeleniny, štvrtinu bielkovín a štvrtinu sacharidov (cukrov) s vysokým obsahom škrobu. Vyvarujte sa nadmernému prijmu cukrov, spracovaných jedál a alkoholu. 

Môže úprava stravy pomôcť s únavou? Existuje nejaký vzťah medzi únavou a tým, čo jem?

Jedným z najlepších spôsobov ako udržiavať konštantnú hladinu energie je konzumovanie pestrej a vyváženej stravy. Vyskúšajte každý deň jesť v približne rovnakom čase. Pri strave môžete využiť denník. Počas jedného alebo dvoch týždňov si zapisujte, aké potraviny zjete. Vďaka denníku môžete zistiť, aké jedlá sú pre vás problémové. 

Ako zvládnuť varenie? 

Zdravé stravovanie je dôležité pre všeobecnú pohodu. Nakupovanie, varenie a upratovanie môže byť pomerne významná záťaž. Ak je to možné, nechajte si potraviny priviesť, poprípade poproste  o nákup blízkych. Po doručení najskôr odložte čerstvé a rýchlo sa kaziace produkty a ostatné nechajte na neskôr. Varenie si rozkúskujte na intervaly a počas prípravy jedla skúste čo najviac sedieť. Uvarte si viac jedla, aby ste si ho neskôr mohli ohriať.  

Čo sú to probiotiká a aký je ich efekt?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviaceho traktu. Ľudské telo, konkrétne črevá, obsahuje rôznorodé komunity baktérií. Napriek tomu, že baktérie sú všeobecne považované za škodlivé organizmy, množstvo z nich je neutrálnych alebo dokonca prospešných. Probiotiká nájdete napríklad v jogurtoch či fermentovaných potravinách a pomáhajú s hnačkou a inými problémami zažívania. 

Odporúčate brať nejaké doplnky stravy?

Pestrá a vyvážená strava zabezpečuje prísun takmer všetkých vitamínov a stopových prvkov dôležitých pre funkciu organizmu. Výnimku predstavuje vitamín D, ktorý sa odporúča dopĺňať v zimných mesiacoch, keďže v zime je málo slnka. V ostatných mesiacoch stačí na slnku stráviť 15 minút denne trikrát do týždňa. 

Pacienti nad 65 rokov by mali vitamín D dopĺňať celoročne. Je dôležitý pre tvorbu kostí a reguláciu imunitných buniek. Naviac, zabraňuje tvorbe autoprotilátok, látok namierených proti vlastnému telu. Pri nedostatku vitamínu D sú pacienti sú ohrození zvýšeným rizikom vzniku autoimunitných ochorení ako reumatoidná artritída alebo psoriáza. 

Ľudia, ktorí vo svojej strave vynechávajú živočíšne produkty, by nemali zabúdať dopĺňať vitamín B12, ktorý je veľmi dôležitý pre mozog. Na imunite sa najviac podieľajú vitamíny skupiny B. Pokiaľ v tele chýba vitamín B, telo nedokáže správne odpovedať na výskyt patogénov (škodlivých mikroorganizmov) prostredníctvom zápalu. Vitamín B sa nachádza v celozrnných obilninách, ovsených vločkách, strukovinách, zelenej listovej zelenine a taktiež v banánoch. 

Vitamín C naopak pôsobí proti vzniku a rozvoju poškodzujúceho zápalu. Má vplyv na vstrebávanie železa a detoxikáciu škodlivých látok. Pri značnej fyzickej námahe alebo psychickom strese ho naše telo spotrebuje viac. Vhodným zdrojom sú citrusy a brokolica.

Pociťujem zmenu chuti a čuchu, dýchavičnosť, sucho v ústach a únavu, čo s tým môžem spraviť?

Čuch a chuť sú ovplyvnené covidom v rôznej miere. Môže dochádzať ku skresleniu vnímania známych vôní či chutí alebo dokonca k fantómovým vôňam. Fantómové vône sú čuchové halucinácie a prejavujú sa vnímaním vôní, ktoré neexistujú. Kým najčastejšie pachy spojené s touto diagnózou majú tendenciu byť nežiadúce, niektorí ľudia cítia pach niečoho sladkého alebo príjemného. Ide však o menšinu pacientov. 

Jedlo môže chutiť sladko, slano, či vyvolávať kovovú chuť v ústach. Ak kvôli zvýšenej miere únavy nevládzete jesť, skúste jesť menšie porcie častejšie. Nenáhlite sa, doprajte si dostatok času na jedenie. Mäkké a vlhké jedlá môžu byť menej náročné na konzumáciu. V prípade, že vás trápi sucho v ústach, pravidelne pite dúšky vody. K jedlám si pridajte omáčky. Na zvýšenie produkcie slín vyskúšajte žuvačky bez cukru.

V priebehu dlhého covidu som veľmi schudol. Čo s tým môžem spraviť?

Minimalizácia poklesu váhy a obnova svalov je veľmi dôležitá pre vaše zotavenie. Všímajte si na sebe znaky chudnutia ako napríklad ovísajúce oblečenie a šperky. Spočiatku môže prijímanie dostatočného množstva kalórií predstavovať výzvu, no pokúste sa denne zjesť aspoň tri malé výživné jedlá a niečo malé na zahryznutie než znovu získate apetít. Dodržiavajte pitný režim. Pre viac informácií kontaktujte svojho lekára alebo nutričného špecialistu.

Objavila sa u mňa zápcha, čo s tým?

Zápcha sa môže objaviť buď ako vedľajší efekt liekov, ktoré vám boli predpísané na riešenie iných ochorení, alebo z dôvodu poklesu fyzickej aktivity. V takom prípade dbajte na dodržiavanie pitného režimu a jedzte jedlá s vysokým obsahom vlákniny, napríklad ovsenú kašu, oriešky, semienka, fazuľu, zeleninu a ovocie. Prípadne sa môžete poradiť s lekárnikom o užití preháňadla.

Ako na problémy s prehĺtaním?

Ak kašlete pri konzumácií jedál a nápojov; dusíte sa, pretože jedlo vám zabehlo do dýchacích ciest, jedlo sa vám vracia späť nosom, trpíte nevysvetliteľnými infekciami hrudníka, máte zvýšenú produkciu slín alebo máte problémy s prežúvaním, mali by ste zvážiť návštevu svojho všeobecného lekára. Lekár vám môže odporučiť konzumáciu prevažne kašovitých jedál. Počas liečby sa naučíte nové techniky prehĺtania, vo vážnejších prípadoch absolvujete operáciu na rozšírenie pažeráku. 

Späť na Covidpediu