Covidpedia: Samorehabilitácia - Smútok a strata

Smútok a strata

Ako na smútok a stratu?

Niektorí pacienti môžu prežívať iracionálne pocity viny z vlastného prežitia. Ak ste prišli o blízku osobu, je to obrovská strata, naviac sťažená ak ste boli fyzicky oddelení kvôli hospitalizácií či sociálnej izolácií. Pocity viny môžu vyvolávať nekonečné spytovanie sa: “Čo by sa stalo ak by som urobil toto a nie tamto?” Je dôležité uvedomiť si, že to, čo sa stalo, už nie je možné ovplyvniť. 

Vyhýbanie sa spomienkam na traumatickú skúsenosť a potláčanie svojich myšlienok a predstáv môže proces vyrovnania sa so stratou spomaliť. Snaha na niečo nemyslieť má zväčša opačný efekt. Vyskúšajte si to, v nasledujúci minútach nemyslite na ružového slona. Podarilo sa vám to?

Je dôležité mať vo svojom okolí človeka, s ktorým sa môžete za každých okolností porozprávať a on vás vypočuje. Ak ste v nedávnej minulosti niekoho stratili, povedzte o tom svojmu lekárovi, môže byť v komunikácii s vami citlivejší. Nie je nutné opísať každý detail. Čas lieči všetky bolesti, a preto si doprajte dostatok času na spracovanie svojho smútku.

Späť na Covidpediu