Covidpedia: Samorehabilitácia - Pozornosť

Pozornosť

Ako sa sústrediť, keď to nejde prirodzene?

Ak máte problémy so sústredením, mohlo by vám pomôcť obmedziť zdroje rozptýlenia vo vašom okolí. V prípade, že budete potrebovať vykonať nejakú náročnejšiu aktivitu, nájdite si pokojné tiché miesto a požiadajte ostatných, aby vás nevyrušovali. Niektorým ľuďom pomáha počúvanie jemnej inštrumentálnej hudby. Vyhľadajte “focus” alebo “concentration” playlisty na Spotify alebo Youtube a zistite, ktorý vám najviac vyhovuje. Vyskúšajte tiež počúvanie nerušivého monotónneho zvuku, napríklad zvuk vĺn alebo padajúceho dažďa. 

V priebehu každej aktivity si naplánujte prestávky. Ani najsilnejšia myseľ nedokáže fungovať nepretržite. Rozdeľte si svoju prácu na segmenty a vložte si medzi ne 5-10 minút trvajúce prestávky. Pite dostatok vody na zabezpečenie správneho výkonu mozgu. Dehydratácia môže spôsobovať pocit únavy, podráždenosti, spomalenia či znechutenia. Nezabúdajte ani na jedlo. Počas vykonávania práce je dobré mať na stole niečo na zahryznutie, oriešky, celozrnné krekry, čerstvé ovocie a zelenina sú skvelou voľbou.

Čo ak mám hlavu plnú problémov? 

Mnoho ľudí sa nedokáže sústrediť na svoju prácu, pretože neustále myslia na to, čo všetko ich čaká a ako to nestíhajú. Urobte si zoznam úloh a určite si čas a rozdeľte si ich do skupín (podľa témy či náročnosti). Určite si čas, kedy sa im budete venovať. Tento jednoduchý postup vám pomôže spraviť si medzi povinnosťami poriadok a nedržať celý zoznam úloh v hlave.

Nedokážem sa sústrediť na svoju prácu tak ako kedysi, čo s tým môžem spraviť?

Vašou novou mantrou by malo byť “Menej je viac”. Vaše dni zatiaľ nebudú vyzerať rovnako ako pred chorobou. Ak ste doteraz viedli dynamický život plný aktivít, spomaľte. 

Je v poriadku, že nie ste schopný/á dokončiť toľko aktivít ako kedysi. Nie ste v tom sami. Pandémia ovplyvnila schopnosť sústrediť sa aj u ľudí, ktorí sa covidom nenakazili. Plánujte si iba toľko činností, koľko dokážete za deň naozaj vykonať. Veľké úlohy môžu vyvolávať hrôzu, a preto sa mnoho ľudí utiekajú k ignorovaniu svojich povinností. Namiesto toho si rozdeľte prácu na menšie časti. Zoznam sa síce predĺži, no plnenie úloh pôjde o niečo jednoduchšie. Naplánujte si najťažšie úlohy na čas, kedy máte najviac energie. Nezáleží na tom, či je to skoro ráno, na obed či v podvečer.

Späť na Covidpediu