Covidpedia: Diagnózy s PACS - Chronický únavový syndróm

Chronický únavový syndróm

V čom je problém?

Chronický únavový syndróm (CFS), resp. myalgická encefalomyelitída, je definovaný ako nepretržitá únava pretrvávajúca viac ako pol roka. Narúša fyzické a kognitívne (psychologické) schopnosti. Pacienti s týmto syndrómom pociťujú vyčerpanosť, ktorá nepominie ani po spánku alebo oddychu v posteli.

Doprovodnými symptómami sú bolesti hlavy, kĺbov alebo iných častí pohybovej sústavy. Často sa objavuje aj nespavosť, nevoľnosť, nepravidelný srdcový rytmus a búšenie srdca, spomalené myslenie a vnímanie, ťažkosti sústrediť sa, zmätenie a zabúdanie. Symptómy sa môžu zhoršovať po vykonaní fyzickej námahy alebo dlhodobom státí. Prejavy tohto ochorenia sú častokrát neviditeľné pre okolie pacienta, a preto pochopenie stavu pacienta môže predstavovať problém.

Čo s tým?

Na diagnostikovanie je potrebné pretrvávanie uvedených symptómov po dobu 6 a viac mesiacov. Diagnóza je obzvlášť náročná, pretože množstvo z uvedených symptómov sa zhoduje s inými ochoreniami. Štandardný postup je preto vylúčenie leukémie, anémie, lupusu, lymskej boreliózy, porúch štítnej žľazy a nerovnováhy minerálnych látok a cukrov na základe krvných testov a analýzy moču.

V súčasnosti neexistuje odporúčaná liečba pre CFS. Terapia sa zameriava na zmierňovanie symptómov. 

Späť na Covidpediu