Covidpedia: Diagnózy s PACS - Neuropatia tenkých vlákien

Neuropatia tenkých vlákien

V čom je problém?

Neuropatia tenkých vlákien je choroba charakterizovaná silnou bolesťou, ktorá väčšinou začína v nohách alebo rukách. Niektorí pacienti túto bolesť pociťujú po celom tele. Ľudia, ktorí trpia touto chorobou pociťujú ostrú a pálivú bolesť, a často majú problém rozoznať medzi teplom a chladom. Bolesť býva horšia počas oddychu alebo v noci.

Klasifikuje sa ako periferálna neuropatia, keďže vplýva na bunky ktoré reagujú na hmat, čuch a bolesť. Medzi časté príznaky patrí akútna bolesť, pálenie a svrbenie, sexuálna dysfunkcia, črevné problémy a rapídne zníženie krvného tlaku. Môžu spôsobiť nevoľnosť a stratu vedomia. 

Čo s tým?

Diagnóza je založená na anamnéze, klinickom vyšetrení a podporných laboratórnych vyšetreniach. Medzi najčastejšie vyšetrenia patria: biopsia pokožky, reflexné testy, krvné a genetické testy, vyšetrenie nervovej sústavy. Liečba je zameraná na zvýšenie komfortu a kvality života pacienta.

Najčastejšie sa používajú antidepresíva, analgetiká, kortikosteroidy a topické krémy. Dôležité je tiež udržiavať si zdravú váhu a kontrolovať si hladinu cukru. Diabetes je najbežnejšou identifikovateľnou príčinou neuropatie tenkých vlákien, ale s ochorením súvisí aj mnoho iných príčin a stavov. Medzi ďalšie rizikové faktory radíme reumatoidnú artritídu, hepatitídu typu C, Parkinsonovu chorobu, chronické ochorenie obličiek a fibromyalgiu.

Späť na Covidpediu