V čom je problém?
Dysautonómia je súhrnný termín pre popis poruchy autonómneho nervového systému. Dysautonómia má mierne až závažné prejavy, ktoré môžu ovplyvňovať každodenný život. Symptómy dysautonómie zahŕňajú príznaky ako závraty, mdloby, dýchavičnosť, zvýšená srdečná frekvencia, nevoľnosť, nadmerná únava, citlivosť na teplo, problémy so zrakom, poruchy trávenia a vylučovania, či nepravidelnosť spánku. Tieto príznaky sú asociované aj s inými ochoreniami. Môže to spôsobiť nepresnú alebo neúplnú diagnózu.
Čo s tým?
Anamnesticky sa pýtame na točenie hlavy, rozmazané videnie, slabosť, mdloby, zmätenosť, nevoľnosť, hypotenziu. Signály autonómnej dysfunkcie, ktoré treba hľadať sú: ortostatická intolerancia (abnormálna srdcová frekvencia, TK alebo symptómy súvisiace so státím), dysmotilita gastrointestinálneho traktu, dysfunkcia močového mechúra, abnormálne potenie, suché oči/ústa, teplotná citlivosť, červenanie, erektilná dysfunkcia u mužov.
Na stanovenie diagnózy je potrebná medziodborová spolupráca viacerých špecialistov a poprípade aj špecialistu na dysautonómiu. Medzi najčastejšie vyšetrenia patrí test naklonenej roviny, analýza telesných tekutín, testy tráviacich funkcií, EKG, či ultrazvuk. V súčasnosti sa dysautonómia lieči prostredníctvom rehabilitácie. Ide o identifikáciu jednotlivých spúšťačov symptómov a následnú cielenú individuálnu kompenzáciu.
Pacientom sa všeobecne odporúča zvoľnenie pracovného tempa. Vykonávanie správnych cvikov je však dôležitou súčasťou zvládania príznakov porúch ANS. Mnohým pacientom s dysautonómiou pomohli dychové cvičenia. Množstvo pacientov popisuje pokles chuti do jedla spojený s významnou stratou hmotnosti, pretože väčšie porcie jedál narúšajú ich dennodenné fungovanie.
V takýchto prípadoch odborníci odporúčajú jesť menej a častejšie, poprípade konzumovať ľahšie stráviteľné jedlá. Ďalšou charakteristickou črtou ochorenia je pokles krvného tlaku a závrate, ktoré sa prejavujú najmä pri zvýšenej fyzickej aktivite. Tento problém je možné adresovať nosením kompresívných pančuchových výrobkov.
Príbeh pacienta/ky
Bola mi diagnostikovaná dysautonómia spôsobená covidom. Môj najnepríjemnejší príznak je problém regulovať telesnú teplotu. Trpím aj protein-energetickou malnutríciou (PEM). Všimla som si, že moje telo nereaguje na stres tak ako predtým: bývam veľmi citlivá, a stres pociťujem dlho po stresovej situácii, čo spôsobí relaps. Som práceneschopná už dlho, ale je ťažké zbaviť sa stresu ktorým trpím. Nemám to potvrdené, ale myslím si, že za to môže dysautonómia. Stres a nervová sústava sú veľmi prepojené. Myslím si, že moje telo je zaseknuté v stresovom režime, aj keď stresom práve netrpím.
Späť na Covidpediu