Covidpedia: Diagnózy s PACS - Fibromyalgia

Fibromyalgia

V čom je problém?

Fibromyalgia je chronická choroba, ktorú charakterizuje bolesť, únava a citlivosť. Ťažko sa diagnostikuje, keďže väčšina príznakov je podobných ako u iných chorôb. Aj keď fibromyalgia nie je autoimunitná choroba, sprevádza iné autoimunitné choroby ako artritídu a endokrinné problémy. Medzi najčastejšie príznaky patrí únava, citlivosť, bolesť, problémy s rozmýšlaním a stavy úzkosti a depresie. Častým spúšťačom tejto choroby je stres alebo zranenie. Fibromyalgia zvyšuje riziko hospitalizácie a depresie. Znižuje tiež kvalitu života najmä pacientom s dlhým covidom.

Čo s tým?

Diagnóza fibromyalgie je veľmi zložitá a najprv musia byť vylúčené všetky ostatné choroby, ktoré môžu spôsobovať rovnaké príznaky. Okrem chronickej, rozšírenej bolesti a citlivosti, diagnostické kritériá vyžadujú, aby pacienti s fibromyalgiou mali významné príznaky únavy, poruchy spánku a kognitívnej dysfunkcie spolu s početnými somatickými symptómami. Medzi najčastejšie vyšetrenia patria: kompletné vyšetrenie tela, snímky, krvné testy a laboratórne vyšetrenia. Približne jedna tretina pacientov identifikuje špecifický spúšťač, ktorý urýchlil rozvoj fibromyalgie.

Na jej liečenie sú vhodné voľnopredajné aj predpisované lieky proti bolesti. Taktiež je veľmi dôležité aerobické cvičenie a celkovo byť v pohybe. Na upokojenie a uvoľnenie pomáha joga, meditácia alebo masáž. Odborníci odporúčajú byť pri diagnóze fibromyalgie v pohybe najmenej 30 minút aspoň 5 dní v týždni. Odporúča sa aj rehabilitácia. 

Príbeh pacienta/ky

Fibromyalgiou trpím už niekoľko týždňov po akútnom ochorení covidu. Posledný týždeň mi je na vracanie, nemám chuť do jedla, som unavená (zaspávam pri práci). Doteraz mi bolo fajn, denné aktivity som robila normálne a nepociťovala som žiadne príznaky fibromyalgie.

Tento týždeň sa mi vrátilo zahmlenie mozgu, zábudlivosť, mierne bolesti hlavy, problémy s trávením, bolesti chrbta / brucha (nové) a búšenie srdca. Mám supraventrikulárnu tachykardiu a vírus bol náročný pre moje srdce. Vytvorili sa mi aj nové alergie na jedlo – bez anafylaxie, ale mávam výsypy na hrudi, tvári a na pokožke malé, červené vyrážky, ktoré svrbia. Krvné vyšetrenia potvrdili nízke hodnoty lymfocytov.

Ostatné krvné výsledky mám v poriadku, čo je divné, lebo to nevysvetľuje moju únavu. Minule som mala problémy s dýchaním a s búšením srdca. Tieto problémy sa zlepšujú až skoro zmiznú, ale potom stále nastane relaps. To je na tom najhoršie. Máte pocit, že už vám je lepšie, a tak príde relaps. Najhoršia je nesmierna únava, ktorú pociťujem aj po bežných aktivitách ako napríklad prechádzky alebo domáce práce. Pomáha mi hlboké dýchanie hlavne dolnej časti brucha, ktoré ma uvoľní a zmierňuje úzkosť, ktorú pociťujem v dôsledku fibromyalgie.

Späť na Covidpediu