Covidpedia: Diagnózy s PACS - Ortostatická hypotenzia

Ortostatická hypotenzia

V čom je problém?

Ortostatická hypotenzia je definovaná ako náhly pokles krvného tlaku spôsobený zmenou držania tela, napríklad rýchlym postavením sa. Za normálnych okolností, pri postavení, gravitácia stiahne časť krvi do oblasti brucha, rúk a nôh. V reakcii na to sa cievy rýchlo zúžia a srdcová frekvencia mierne stúpa na zachovanie prietoku krvi do srdca a mozgu, a aby sa zabránilo poklesu krvného tlaku.

Zabezpečuje to nervový systém, ktorý má na starosti funkcie tela. Ak je tento systém narušený, dochádza k poklesu krvného tlaku. Vedie to k príznakom, ako sú závraty, rozmazané videnie, či mdloby. Ľudia s ortostatickou hypotenziou zaznamenávajú pokles krvného tlaku približne o 20 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca) do niekoľkých minút po postavení sa.

Čo s tým?

Pacientov s ortostatickou hypotenziou a dysautonómiou (napr. nevysvetliteľná sínusová tachykardia, závraty pri státí) po COVID-19 liečime na začiatku konzervatívne pomocou kompresívnych pančúch, brušných pásov, hydratácie, fyzikálnej terapie a úprav správania. Pre tých, ktorí majú príznaky posturálnej tachykardii pri ortostatickom testovaní a po zlyhaní konzervatívnej liečby, zvažujeme farmakologickú liečbu.

Príbeh pacienta/ky

Najviac trpím ortostatickou hypotenziou, keď ležím. Vtedy mám intrakraniálnu hypertenziu (pulzovanie v hlave, bolesť hlavy, tlak). Neviem, čo s tým robiť, doktor mi nevie poradiť. Najviac mi trieska v hlave akurát, keď sa snažím zaspať, čo mi kazí kvalitu spánku. Zdvihla som si koniec postele. Mám s vankúšmi nastavený 45 stupňový uhol, čo mi trochu pomohlo s bolesťami hlavy. Taktiež som začala používať viac vankúšov, ktoré mi pomáhajú so spaním. Myslím si, že cez noc to je horšie, pretože telo nevie tak dobre regulovať krvný tlak. Cez deň, ale niekedy aj cez noc, pociťujem mravčenie na čele a na tvári, a býva to veľmi nepríjemné.

Späť na Covidpediu