Covidpedia: Príznaky - Čuch a chuť

Čuch a chuť

V čom je problém?

Pretrvávajúca zmena čuchu a chuti po odznení akútnej fázy covidu je veľmi častá. Vírus ich ovplyvňuje v rôznej miere. Môže dochádzať k skresleniu vnímania známych vôní, či chutí alebo dôjsť k čuchovým halucináciám, ktoré sa prejavujú vnímaním neexistujúcich vôní. Kým najčastejšie pachy spojené s touto diagnózou majú tendenciu byť nežiaduce, niektorí ľudia cítia zápach niečoho sladkého alebo príjemného. Je to však menšina pacientov. Jedlo môže chutiť sladko, slano, či vyvolávať kovovú chuť v ústach.

Čo s tým?

Diagnostikovanie porúch vnímania chuti a čuchu zahŕňa bežnú lekársku prehliadku, ktorá sa zameriava na nos, uši, hlavu a krk. Zároveň je dôležitý podrobný opis príznakov a typov pachu. Ak máme podozrenie na príčinu súvisiacu s nosom, možno vykonať endoskopiu. Ak testy nepreukážu konkrétnu príčinu, môže byť potrebné vyšetrenie MRI alebo CT na vylúčenie akýchkoľvek neurologických stavov. Niekedy môže pomôcť aj elektroencefalogram na meranie elektrickej aktivity v mozgu. Vo väčšine prípadov symptómy ustupujú pomaly v priebehu niekoľkých týždňov a nevyžadujú si intervenciu.

U pacientov, ktorí zaznamenali stratu či zníženie čuchu alebo chuti s akútnym COVID-19, sa pýtame na stupeň pretrvávajúceho poškodenia. Ďalej nás zaujíma či ochorenie ovplyvnilo ich chuť do jedla alebo hmotnosť. Strata hmotnosti môže byť pre niektorých pacientov po kritickom ochorení významná z multifaktoriálnych dôvodov, zhoršenie chuti a čuchu k tomu môže ešte prispieť.

Pacienti s pretrvávajúcou chuťovou a/alebo čuchovou dysfunkciou môžu vyťažiť z čuchového tréningu a aj online sú dostupné samoriadené programy. Ak symptómy neustúpia, môže byť potrebné ďalšie vyšetrenie otolaryngológom, najmä v prípade sprievodných symptómov horných dýchacích ciest. 

Je možné odporučiť aj návštevu špecializovanej kliniky pre chuť a vôňu, tie však u nás nebývajú nebývajú ľahko dostupné.

Bez ohľadu na základnú príčinu tejto diagnózy existuje niekoľko možností, ktoré môže pacient pre úľavu vyskúšať. Pacientom odporúčame konzumáciu jedál, ktoré im chutia a postupom času skúšať zaradiť aj iné, pretože chuťové preferencie sa môžu meniť. Je dôležité dbať na ústnu hygienu, no vyhýbať sa používaniu ústnej vody s obsahom alkoholu. Pacienti môžu skúsiť experimentovať s rôznymi chuťami, textúrami a teplotami jedla, aby zistili, čo im najviac vyhovuje. V prípade nevoľnosti sa odporúča konzumovať jedlá s nevýraznou chuťou ako je napríklad  kura, ryby, tofu či ryža. 

Proteíny sú dôležité ako súčasť zdravej stravy, no často môžu mať horkú alebo metalickú príchuť. Odporúčame vyskúšať sladkokyslé marinády pre prípravu mäsitých pokrmov alebo iné zdroje proteínov ako napríklad vajíčka, syr, vegetariánske alternatívy mäsa, fazule či strukoviny. Na úpravu sladkej chuti v ústach môže pomôcť konzumácia citrusových nápojov. Slanú alebo horkú chuť je možné zlepšiť pridaním ochucovadiel ako sú sladidlá, med či cukor alebo výberom menej slaných alternatív.

Príbeh pacienta/ky

Počas covidu som stratila čuch a chuť, ktoré sa po pár týždňoch vrátili do normálu. Lenže po troch mesiacoch mi začali čuch a chuť blbnúť znovu. Zo dňa na deň citim amoniak, močovku a hnilobu z jedla. Najviac je to z bravčového mäsa. Som z toho veľmi unavená, jem málo a väčšinou len nezdravé potraviny, ktoré mi nesmrdia. Trpím tým už 6 mesiacov, a často aj miestnosť v ktorej sa práve nachádzam smrdí ako chemikálie.

Späť na Covidpediu