Covidpedia: Príznaky - Sex

Sex

V čom je problém?

Poruchy normálnej funkcie reprodukčných orgánov sú zriedkavým prejavom dlhého covidu. Spájajú sa so zvýšenou pravdepodobnosťou rozvoja erektilnej dysfunkcie (ED). Krvný prietok do penisu môže byť zúžený alebo zablokovaný na podklade rozvoja kardiovaskulárnych komplikácií. Prejavuje sa to neschopnosťou dosiahnuť a udržať stoporenie penisu. Covid sa niekedy spája aj s nižšou schopnosťou sexuálneho uspokojenia. Pri ženách bol popísaný častejší súvis sexuálnych problémov so psychologickými poruchami.

Čo s tým?

V prvom rade je dôležité vylúčiť iné ochorenia, ktoré by mohli spôsobovať poruchy a zhoršenú funkciu reprodukčných orgánov. Vyšetrenie môže zahŕňať fyzikálne vyšetrenie, krvné testy, analýza moču, ultrazvuk, či psychologickú prehliadku.

Odporúčané laboratórne testy pre mužov a ženy so sexuálnymi problémami zvyčajne zahŕňajú hladiny glukózy v krvi, cholesterolu, lipidov, hormonálny profil a röntgenové vyšetrenie chrbtice na rázštep chrbtice. Ďalšie laboratórne testy (napr. funkcia štítnej žľazy) sa môžu vykonať podľa uváženia lekára na základe anamnézy a úsudku lekára. Ak infekčná etiológia dyspareunie zostáva možnosťou – je potrebné vykonať mikroskopiu/kultiváciu vaginálneho, cervikálneho a vulválneho výtoku.

Príbeh pacienta/ky

Malé víťazstvo. Podarilo sa mi mať sex prvýkrát šesť mesiacov po ochorení na covid. Bolia ma brušné aj zadkové svaly, a pulz som mal maximálny až 174 tepov za minútu. Okrem toho, že som počas noci nemohol spať a mal som bolesti svalov, cítil som sa fajn a nemal som žiaden relaps. Krok správnym smerom.

Späť na Covidpediu