Covidpedia: Príznaky - Svaly, kosti a kĺby

Svaly, kosti a kĺby

V čom je problém?

Drvivá väčšina pacientov s dlhým covidom pociťuje problémy so svalstvom, kosťami a kĺbmi. Najčastejší príznak je tlak na hrudi priamo spôsobený akútnym ochorením. Keďže telo je počas ochorenia pod veľkým tlakom, dá to zabrať aj svalom a kĺbom. Po pobyte v nemocnici a na JIS-ke je tiež zvýšené riziko oslabnutia svalov, svalovej dystrofie a myopatie. Ide o dlhodobé príznaky a pacienti nimi trpia aj mesiace po akútnej fáze. Niektoré metódy liečenia covidu majú tiež negatívny vplyv na svaly a kĺby.

Čo s tým?

Zaznamenáme dátum nástupu, miesto, trvanie, vplyv cvičenia alebo odpočinku, faktory, ktoré zmierňujú, zhoršujú alebo spúšťajú bolesti. Vykonáme fyzikálne vyšetrenie a špecifické laboratórne testy na vyhodnotenie stavu pohybového aparátu (proteinogram, kreatínkináza, aldoláza, laktátdehydrogenáza, ANA, reumatoidný faktor).

Pacienti by sa postupne mali vrátiť k aktívnemu režimu, ale primerane stavu organizmu a prípadným príznakom ponámahovej únavy. Na zlepšenie flexibility kĺbov je dobrá joga alebo tai-či, ktoré môžete cvičiť denne. Na spevnenie svalov je dobré chodiť hore po schodoch, zdvíhať činky alebo bicyklovať. 

Príbeh pacienta/ky

Covid som prekonala pred štyrmi mesiacmi. Odvtedy každý mesiac na mňa príde na deň alebo dva extrémna bolesť svalov, kĺbov a horúčka 38 stupňov. Bývam úplne hotová. K tomu ešte každé ráno odkašliavam hlieny. Nie je to nič extra. Lenže potom som aj týždeň slabá ako mucha. Tak sa to opakuje stále dookola.

Späť na Covidpediu