Covidpedia: Príznaky - Menštruácia

Menštruácia

V čom je problém?

Problémy spojené s normálnym priebehom menštruačného cyklu sú pomerne časté. Najčastejším prejavom je neobvykle nepravidelná menštruácia. Sprievodným javom môže byť abnormálne silná menštruácia, či prítomnosť zrazenej krvi vo výtoku.

Čo s tým?

Nezrovnalosti menštruačného cyklu môžu mať rôzne príčiny. Môže ísť o faktory spojené so životným štýlom, syndróm polycystických ovárií, maternicové myómy, endometriózu či zápalové ochorenia panvy. Zhotovíme krvný obraz na vyhodnotenie anémie, možného tehotenstva alebo funkcie štítnej žľazy. Odporúča sa liečba základných ochorení s cieľom obnoviť normálny menštruačný cyklus a zabrániť dlhodobým komplikáciám. 

Riziko abnormalít menštruačného cyklu môže byť redukované primeranou fyzickou aktivitou, dostatočným príjmom kalórii, oddychom, relaxačnými technikami na obmedzenie stresu, či liekmi. 

Príbeh pacienta/ky

Začínam si všímať podobnosti v mojich menštruáciach. Desať dní pred menštruáciou sa mi výrazne zvýši úzkosť, až tak že začnem robiť rozhodnutia zo strachu, len aby som mala čo robiť. O tri až päť dní neskôr sa moje príznaky zhoršia. Navyše ešte musím riešiť následky svojich predchádzajúcich rozhodnutí. To väčšinou znamená, že je toho na mňa príliš veľa. Keď príde prvý deň menštruácie, trpím bolesťami brucha, chrbta, chce sa mi vracať a pociťujem ťažkosť, pre ktorú sa mi nechce ani vstať. K tomu mávam aj iné divné príznaky.

Späť na Covidpediu