Covidpedia: Príznaky - Halucinácie

Halucinácie

V čom je problém?

U malého počtu ľudí môžu infekciu COVID-19 sprevádzať epizódy postcovidovej psychózy, vytrhnutie z reality, ktoré môže byť pre pacienta a jeho blízkych desivé. Často sa stretnete so zrakovými halucináciami, vyskytujú sa však aj bludy, sluchové a hmatové halucinácie. Psychózy boli zaznamenané aj u iných korona vírusových infekcií ako SARS a MERS. Príčina psychózy nie je úplne jasná. Zároveň, je náročné odlíšiť vplyv stresu, konzumácie alkoholu a nežiaducich účinkov liekov na terapiu infekcie COVID-19.

Čo s tým? 

Hoci riziko rozvoja psychózy po prekonaní ochorenia COVID-19 je nízke, ľudia, ktorí prekonali COVID, a ich rodiny by si mali dávať pozor na akékoľvek náhle zmeny osobnosti, paranoju alebo bludy v dňoch až mesiacoch po odznení akútnej fázy. Dobrou správou je, že psychóza súvisiaca s infekciou COVID-19 netrvá dlho. Na príznaky môžu zaúčinkovať antipsychotické lieky. Účinné môžu byť aj intravenózne infúzie imunoglobulínov a steroidy, ktoré znižujú zápal.

Príbeh pacienta/ky

Myslím, že som sa konečne dostala z postcovidovej psychózy. Moja trvala asi dva mesiace. Najdesivejšie momenty v mojom živote. Bolo to zlé. Niektoré dni som mala aj šesť epizód panických atakov. Pred covidom som nikdy v živote nemala záchvat paniky. Netušila som, čo sa deje. Zobudila som sa, a hneď ako som otvorila oči, moje telo sa na niekoľko hodín dostalo do stavu paniky. Ak ste po covidovej infekcii a pociťujete neobvyklú úroveň úzkosti, depresie alebo paniky, vedzte, že to môže súvisieť s negatívnym vplyvom vírusu na mozog. Vyhľadajte pomoc. Držte sa. Malo by to prejsť.

Späť na Covidpediu