Covidpedia: Príznaky - Pokožka

Pokožka

V čom je problém?

Kožné problémy sú veľmi obvyklé pri dlhom covide. Svrbenie pokožky a výsyp sa vyskytujú často a bývajú veľmi nepríjemné v každodennom živote. Tieto príznaky sa väčšinou objavujú v druhom až štvrtom mesiaci po akútnej fáze covidu. Petechie (drobné krvné výrony veľkosti špendlíkovej hlavičky) a covidový palec (prsty) sú tiež možnými príznakmi dlhého covidu. Skoro polovica pacientov pociťuje kožné pocity pálenia, svrbenia alebo brnenia bez akéhokoľvek výsypu alebo iritácii na pokožke. Dôvodom často býva akútna fáza covidu. Ťažkosť priebehu nemá vplyv na zhoršenie príznakov.

Čo s tým?

Pýtame sa na prítomnosť kožných eflorescencií, špecifických prejavov tzv. “covidových prstov na nohách“ (akrálne lézie podobné pernio) až nekrotických kožných lézií. Vyšetríme všetky postihnuté oblasti, posúdime hojenie a vyhodnotíme sekundárnu infekciu. Môže byť potrebná konzultácia týkajúca sa starostlivosti o rany. Na covidový palec je dobré držať nohy v teple – v dvojitých ponožkách alebo v teplom zábale. Predpisujú sa lieky proti bolesti alebo krémy a mastičky. Dôležité je vyhýbať sa alergénom a produktom, ktoré dráždia pokožku. 

COVID-19 môže spôsobovať aj vznik nových alergií, ktoré sa môžu prejavovať výsevom na koži. Niektorí pacienti, ktorí sa zotavili z COVID-19, hlásili alopéciu. Alopécia by sa mala liečiť podobne ako pacienti bez COVID-19. Stav výživy môže taktiež prispieť k rozvinutiu kožných manifestácii. Je preto potrebné terapeuticky adresovať podvýživu.

Príbeh pacienta/ky

Trpím bielymi šupinami po celom tele už asi rok. Sú často sprevádzané začervenaním pokožky. Nič na nich nepomáha a neviem sa ich zbaviť. Často mám aj svrbiacu pokožku – najmä na hlave a na tvári. Občas mávam aj červenú, hrboľatú pokožku, ktorá vyzerá ako popálená. V noci mám začervenanú tvár, ktorá vyzerá ako spálená. Na červenú a podráždenú pokožku používam čajovníkový olej, ktorý vysuší vyrážky za pár dní. Raz za čas si ho pridávam aj do vane spolu so soľou do kúpeľa. Samozrejme, že sa po čase objavia nové, no toto funguje na existujúce výsypy a vyrážky.

Moja pokožka za posledné mesiace výrazne zmenila svoju podobu. Pravidelne používam krémy, ale mám pocit, že je tenká a nemá žiadnu elasticitu. Najprv som si nebola, istá či to súvisí s ochorením na covid, ale našla som veľa ľudí, ktorí trpia tenkou a vráskatou pokožkou po prekonaní ochorenia. Nenašla som žiadnu radu, ako to zlepšiť. Dúfam, že sa to časom vráti do normálu.

Späť na Covidpediu