Covidpedia: Samorehabilitácia - Hlas

Hlas

Ako na problémy s hlasom?

Niektorí ľudia môžu mať problémy s hlasom po tom, čo boli pripojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Ak je váš hlas slabý alebo chrapľavý, tu je niekoľko dôležitých rád pre vás:

-Hovorte, keď je vám to pohodlné. Na to, aby ste dosiahli pokrok, budete musieť naďalej používať svoj hlas. Ak vás rozprávanie unaví, urobte si prestávku a dajte svojim priateľom a rodine vedieť, že počas rozhovoru si musíte odpočinúť.

-Nezaťažujte svoj hlas. Nešepkajte, pretože to namáha hlasivky. Snažte sa nezvyšovať hlas ani nekričať. Ak potrebujete upútať niečiu pozornosť, skúste vydať zvuk nejakým predmetom.

-Odpočívajte. Ak vám pri rozprávaní dochádza dych, urobte si prestávku. Pokojne sa posaďte a sústreďte sa na svoje dýchanie. Vyskúšajte dýchacie stratégie, ktoré sú popísané na začiatku príručky. Robte ich dovtedy, kým sa nebudete cítiť pripravení znova rozprávať.

-Skúste si hmkať alebo hovoriť niečo pre seba, aby ste precvičovali používanie hlasu, pričom ale dávajte pozor, aby ste sa príliš nenamáhali.

-Ak je rozprávanie náročné alebo nepohodlné, používajte iné spôsoby komunikácie, napríklad písanie, odosielanie textových správ alebo používanie gest.

-Popíjajte vodu po celý deň, aby váš hlas fungoval a nevysušovalo sa vám hrdlo.

Späť na Covidpediu