Covidpedia: Príznaky - Imunita

Imunita

V čom je problém?

Zmena citlivosti na lieky je najčastejší imunologický príznak dlhého covidu – napríklad lieky, ktoré predtým človeku nerobili problém, majú teraz vedľajšie účinky. Medzi príznakmi sa vyskytujú aj nové alergie alebo zvýšená reakcia na staré alergie. Príznakom sú opuchnuté a zväčšené uzliny, ktoré môžu byť znamením autoimunitného ochorenia.

Čo s tým?

Je dôležité identifikovať lieky, ktoré spôsobujú vedľajšie účinky, vysadiť ich a nájsť vhodnú alternatívu. Pacienti by sa mali vyhýbať aj potravinám, ktoré im spôsobujú problémy. Na prevenciu komplikácii môžeme predpísať antihistaminiká, poprípade autoinjektor epinefrínu. V prípade napuchnutých uzlín odporúčame vykonať biopsiu uzlín. Medzi najčastejšie vyšetrenia patria: biopsia, testy na alergény, krvné testy, CT, magnetická rezonancia. Laboratórnymi testami môžeme sledovať hladinu tryptázy zo žírnych buniek v sére, ďalej N-metylhistamínu, 11B-Prostaglandínu F2α (11B-PGF2α) a/alebo leukotriénu E4 (LTE4) v moči. 

Príbeh pacienta/ky

Počas menštruácie alebo tesne pred ňou sa mi výrazne zhoršia alergie. Počas nej telo vydáva estrogén, ktorý stimuluje uvoľňovanie histamínu a zvyšuje alergickú reakciu. Nepravidelný cyklus to ešte viac komplikuje. Týždeň pred začiatkom pociťujem aj príznaky dysautonomie. Spôsobuje to aktiváciu žírnych buniek – MCAS. Kvôli alergii nemôžem skoro nič jesť a po piatich minútach pri kvetoch sa cítim ako keby som mala tašku na hlave.

Späť na Covidpediu