V čom je problém?
Poruchy funkcie obličiek a pečene sa u dlhého covidu vyskytujú pomerne často. Môže ísť o nedostatočnosť a zväčšenie orgánu, vzostup podielu tukovej zložky, infekcie, obličkové (močové) kamene, zvýšené hladiny bielkovín a enzýmov, žltačku, časté močenie či naopak, zadržiavanie moču.
Najčastejšími symptómami sú otoky dolných končatín, dýchavičnosť, únava, slabosť, nevoľnosť a mdloby. V moči sa môže objaviť krv.
Akútne poškodenie obličiek postihuje takmer pätinu pacientov. Doposiaľ sa nepotvrdila príčinná súvislosť covidu s obmedzenou funkciou obličiek. Mohlo by ísť o covidový zápal obličiek, nedostatok prekrvenia obličiek, mikrokrvácanie, či dopad užívania liekov použitých v akútnej fáze ochorenia. O niečo častejšie sa vyskytujú odchylky pečeňových testov zamerané na enzýmy a iné látky v priebehu akútnej fázy. Predpokladajú sa podobné príčiny – otrava krvi, obmedzenie alebo prerušenie prietoku krvi pečeňou spôsobené mechanickou ventiláciou, zápalové ochorenia obličiek či toxicita užitých liekov. Akútne poškodenie pečene sa v mnohých prípadoch vylieči samovoľne, bez prítomnosti chronických následkov.
Čo s tým?
Pacienti s poškodením obličiek alebo pečene počas akútnej fázy ochorenia potrebujú následné laboratórne vyšetrenie na posúdenie zotavenia orgánov. Novovzniknuté pretrvávajúce ochorenie obličiek je nezvyčajné, ale možno ho spozorovať u tých, ktorí mali akútne poškodenie obličiek počas hospitalizácie na JIS. Zameriame sa na monitoring hypertenzie, anémie a ďalších vyššie uvedených príznakov.
Poruchy obličiek a pečene sa diagnostikujú na základe testov krvi a moču, ultrazvukového vyšetrenia, magnetickej rezonancie, či odberu tkaniva na histologickú analýzu. Na základe závažnosti ochorenia stanovíme liečbu – napríklad úprava diéty (redukcia príjmu sodíku a draslíku), farmakoterapia, dialýza, či transplantácia obličky.
Pri pacientoch s únavou, myalgiou, ortostázou, zníženou chuťou do jedla, nevoľnosťou a úbytkom hmotnosti by lekári mali zvážiť diagnózu adrenálnej insuficiencie, najmä ak pacient počas hospitalizácie dostával kortikosteroidy.
Príbeh pacienta/ky
Asi desať týždňov, počas akútnej fázy covidu, som mal veľa príznakov. Keď konečne ustúpili, vyskytli sa nové – bolesť v oblasti panvy a neustála potreba močiť. Bol som hospitalizovaný tri dni a dostával maximálnu dávku morfínu, čo však nemalo žiadny účinok. Štyri mesiace som mal neustále bolesti. Momentálne ju ešte stále pociťujem, ale niektoré dni je to lepšie asi vďaka pregabalínu, ktorý beriem niekoľko mesiacov a postupne zvyšujem dávku.
Podstúpil som cystoskopiu, ktorá odhalila opuch v močovom mechúre aj zhrubnutie steny mechúra. Analýza prostaty, moču a spermií neodhalila nič, ale občas pociťujem bolesť v semenníkoch a v panvovej oblasti po sexuálnom styku. Ultrazvuk odhalil stopy prietrže, ale špecialista na prietrže ich vyvrátil a potvrdil, že trpím slabosťou na obidvoch stranách. Musím nosiť voľné spodné prádlo a nohavice. Bolesť je menšia keď ležím, a so spánkom nemám problém.
Pred covidom som mal občas problém s mechúrom – nemohol som vypiť colu pred spaním, pretože by som trpel bolesťami celú noc. Mám podozrenie, že covid spôsobil zápalovú reakciu po celom tele a zhoršil slabosti v oblasti panvy a močového mechúra.
Späť na Covidpediu