Ako si udržať stabilnú náladu?
Niektorí pacienti majú pocit, že zlá nálada sa vyrieši sama. Boja sa odsúdenia svojich blízkych alebo ich nechcú svojimi problémami zaťažovať. Pravda je taká, že keď sa so svojím problémom s niekým podelíte, uľaví sa vám. Vaša nálada má často dopad aj na ľudí vo vašom okolí. Vaša rodina či blízki si pravdepodobne všimli, že sa chováte inak ako obvykle, ste smutnejší, podráždenejší či nahnevanejší.
Skúste sa s nimi porozprávať a vysvetliť im, čo prežívate. Môže to byť náročnejší rozhovor, no vyčistiť vzduch vášmu vzťahu prospeje. Vaši blízki budú mať pre vás viac pochopenia a zbavia sa pocitu, že vaše správanie zavinili.
Skúste takéto rozhovory zaradiť do každodenného programu. Nemusia trvať dlho, vyhraďte si na ne pár minút, napríklad pred spaním. Rozprávajte sa ako ste sa cez deň mali, ako ste sa cítili a čo ste zažili. Nájdite aspoň jednu pozitívnu vec, ktorú ste videli, na ktorú ste mysleli alebo pekný zážitok, ktorý ste mali a zdieľajte ho so svojím partnerom či blízkym. Praktizovanie vďačnosti za to, čo máme, je jednoduchá technika, ktorá je účinná pri udržiavaní duševnej pohody.
Ako na depresiu?
Väčšina pacientov s duševnými problémami uvádza, že keby mohli vrátiť čas, vyhľadali by pomoc skôr. Spomínali sme, že relaxačné techniky sú skvelým nástrojom na zlepšenie príznakov, no nie sú schopné nahradiť psychologickú terapiu alebo lieky.
Kognitívno-behaviorálna terapia vedie pacientov k pozitívnemu mysleniu a nácvikom žiadúceho správania. Terapia sa zameriava na konkrétne a jasne pomenované problémy a určené ciele. Liečba depresie môže byť doplnená o úpravu životosprávy. Odborníci stanovia liečbu na základe závažnosti stavu pacienta. Nečakajte, kým bude najhoršie, zverte sa niekomu so svojimi pocitmi čo najskôr.
Snažte sa vylepšiť komunikáciu s blízkymi ľuďmi alebo kolegami, aby ste nedusili problémy v sebe. Nebojte sa hovoriť o svojich pocitoch, nerobte z toho tabu. Pripravte si plán, čo budete robiť, ak si všimnete, že sa stav mení – zhorší sa vám spánok, ste zádumčivejší, nebavia vás vaše zvyčajné aktivity, menej sa smejete. Ak je zmena zjavná a trvá niekoľko dní bez pocitu zlepšenia, treba bezodkladne navštíviť psychológa alebo psychiatra.
Aké chyby robia najčastejšie pacienti pri užívaní liekov?
Častou chybou je samovoľné vysadenie liekov v domnení, že pacient ich už nepotrebuje. Rovnako problematické je aj sporadické užívanie liekov, najmä počas horších dní. Existujú lieky, ktoré má význam užívať podľa potreby, napríklad pri úzkosti. Antidepresíva do tejto kategórie nespadajú. Užívajú sa pravidelne, inak môže dôjsť k zhoršeniu a kolísaniu zdravotného stavu. Niektoré večerné lieky môžu pomáhať so spánkom, hoci to nie sú lieky “na spanie”. Lieky na spanie (hypnotiká) užívajte len na predpis lekára.
Späť na Covidpediu