Covidpedia: Samorehabilitácia - Špecialisti na duševné zdravie

Špecialisti na duševné zdravie

Kedy vyhľadať pomoc?

Ľudia si často myslia, že ich ťažkosti nie sú dosť vážne na to, aby vyhľadali odborníka. Môžu sa tak ľahko dostať do situácie, ktorú vyrieši až krízové centrum. Odborníka vyhľadajte, keď úzkosti alebo depresia trvá dlhšie ako pár dní a ovplyvňuje vaše vzťahy a každodenné fungovanie. Na návštevu psychiatra ani psychológa nepotrebujete výmenný lístok, nemusíte teda ísť k svojmu obvodnému lekárovi. Objednať sa môžete priamo u psychiatra. Ak sa vám stále vracajú nepríjemné spomienky na pobyt v nemocnici, toto sú lekári, ktorí vám pomôžu. Zle sa môžete cítiť aj vtedy, keď vás nič fyzicky nebolí.

Aký je rozdiel medzi psychológom, psychoterapeutom a psychiatrom?

Pacientov trpiacich duševnými ochoreniami v nemocnici lieči predovšetkým psychiater. Je to človek, ktorý vyštudoval medicínu a taktiež ako jediný z týchto odborníkov môže predpisovať pacientovi lieky. Psychológ je tiež vysokoškolsky vzdelaný odborník, ktorý vyštudoval odbor psychológia. 

Psychoterapeutom môže byť každý, kto absolvuje riadny psychoterapeutický výcvik. Veľmi často ide o psychológa, no ani lekári nie sú výnimkou. Duševné ochorenia často vyžadujú spoluprácu rôznych odborníkov, no niekedy na liečbu stačí aj psychoterapeut. Ak psychiater zhotnotí, že nepotrebujete lieky, odporučí vám psychológa. Ak psychológ uzná, že potrebujete aj lieky, odporučí vám psychiatra.

Ako nájsť správneho psychoterapeuta alebo psychológa?

Najskôr je potrebné zamyslieť sa nad tým, či si budete terapiu hradiť sami, alebo budete vyžadovať príspevok od poisťovne. Výsledná cena sa bude odvíjať od toho, či má odborník zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou. To zistíte na webe alebo po telefóne u konkrétneho terapeuta. 

Ideálne je opýtať sa priateľov alebo rodiny, či majú s nejakým odborníkom dobrú skúsenosť. Samozrejme to, že sadol im, automaticky neznamená, že bude vyhovovať aj vám. Ak sa známych pýtať nechcete, terapeuta môžete nájsť napríklad cez mapu pomoci občianskeho združenia IPčko

Predtým než niekoho oslovíte, overte si, že má naozaj psychoterapeutický výcvik. Overiť si to môžete na webe psychoterapeuti.org. Zápis v tomto zozname je garanciou, že psychoterapeutickú prax vykonávajú certifikovaní odborníci, ktorých vzdelanie spĺňa medzinárodné kritériá. Šarlatánov v ňom nenájdete. Ak si neviete rady, na terapeutov vo vašom okolí sa môžete spýtať v uzavretých facebookových skupinách Úzkosti a panická porucha a Depresia a iné bolesti duše.

Ako vyzerá prvé stretnutie?

Pred prvým stretnutím sa informujte, ako terapia prebieha, koľko sa platí a či má terapeut zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.  Cieľom prvého stretnutia je zoznámiť sa a ujasniť si, čo vás ako pacienta trápi a aké máte od terapie očakávania. Niektorí psychoterapeuti za týmto účelom používajú psychologické dotazníky. 

Psychológ by vám mal na oplátku povedať, akým spôsobom pracuje a aké sú prípadné vedľajšie účinky liečby. Pre vás je najdôležitejšie zistiť, či sa s daným terapeutom dokážete otvorene rozprávať, a to najmä o témach, ktoré môžu vyvolávať pocit hanby, úzkosť a iné nepríjemné pocity. Dôležité je, aby ste pri popise svojich problémov nič nezamlčali, ani ak ste urobili niečo, na čo nie ste hrdí. 

Čím viac informácií svojmu terapeutovi poskytnete, tým lepšie vám bude vedieť pomôcť a správne vás nasmerovať. V prípade psychoterapie je zásadné, aby vám terapeut vyhovoval. Je úplne v poriadku, ak vám terapeut nesadne. Nebojte sa mu to povedať a vašu spoluprácu ukončiť. Môže vám dokonca odporučiť niekoho, kto by vám mohol vyhovovať viac.

Ako dlho budem musieť navštevovať psychoterapeuta?

Počet stretnutí je individuálny. Psychoterapia nezafunguje zo dňa na deň. Úľavu môžete pocítiť aj po prvom stretnutí, no neznamená to, že každé stretnutie bude mať rovnaký efekt.

Pripravte sa na to, že po návšteve psychoterapeuta sa môžete cítiť aj horšie. Je dôležité precítiť aj negatívne emócie, je to súčasťou procesu zotavovania sa.

Sú aplikácie, ktoré mi môžu pomôcť? 

Nepanikař je prvá rýchla psychologická pomoc pre ľudí trpiacich depresiou, úzkosťou alebo panikou, sebapoškodzovaním, myšlienkami na samovraždu a poruchami príjmu potravy.  Nájdete ju v App Store, Google Play. Je dostupná v slovenskom jazyku a môžete ju používať aj v offline režime bez pripojenia k internetu. Aplikácia dokáže pomôcť v prípade, že psychológ ani psychiater nie sú dostupní. Nenahradí však odbornú pomoc.

Kam môžem zavolať alebo napísať ak mám akútny problém?

V prípade núdze sú vám k dispozícií nasledujúce linky a internetové stránky, na ktorých vám pomôžu vyškolení odborníci. Krízová linka pomoci je nonstop, anonymná a bezplatná linka pomoci pre ľudí v kríze v súvislosti s COVID-19 a poskytuje pomoc prostredníctvom telefónu (0800 500 333), chatu, emailu (poradna@ipcko.sk) a videa (každý deň od 9:00 do 19:00). 

Medzi ďalšie linky patrí napríklad Linka dôvery Nezábudka, s číslom 0800 800 566. IPčko.sk je  internetová linka dôvery pre mladých ľudí a poskytuje pomoc prostredníctvom  chatu (každý deň od 7:00 do 24:00) a e-mailu (ipcko@ipcko.sk). 

Internetová linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením sa nazýva Dobrá linka, pomoc môžete získať prostredníctvom chatu (pracovné dni od 15:00 do 20:00), e-mailu (poradna@dobralinka.sk) a videoporadenstva (utorok a štvrtok od 15:00 do 20:00). V nemocniciach tiež pôsobí pohotovostná psychiatrická služba.

V mojom okolí nenachádzam pochopenie mojich príznakov, kde nájdem ľudí s podobnými ťažkosťami? 

Únava je častokrát neviditeľná, a preto sa môžete stretnúť s nepochopením vášho okolia. Venujte pozornosť tomu, ako sa cítite a čo potrebujete. Vysvetlite svojim blízkym či kolegom dopad únavy na váš každodenný život. Pamätajte, že v tom nie ste sami. Vyskúšajte podporné skupiny ako napríklad Long covid a postcovidový syndrom – ČESKO A SLOVENSKO

Späť na Covidpediu