Covidpedia: Príznaky - Srdce a cievy

Srdce a cievy

V čom je problém?

Kardiovaskulárne komplikácie sú pomerne často súčasťou priebehu dlhého covidu. Najčastejšie sa vyskytujú zápalové ochorenia obalov a vlastných svalov srdca, zväčšenie predsiení alebo jeho komôr, nedostatočnosť srdcových chlopní, odchýlky krvného tlaku, tvorba cievnych krvných zrazenín, neprimerané zmeny priesvitu ciev, či chudokrvnosť. Medzi sprievodné javy môže patriť búšenie srdca, nepravidelný – zrýchlený – srdcový rytmus a pálivá bolesť na hrudi. Zriedkavo sa vyskytujú aj poruchy vedomia. Mnoho pacientov s COVID-19 má tiež predispozíciu k vzniku hyperkoagulačných stavov.

Čo s tým?

Na diagnostiku kardiovaskulárnych ochorení sa používa EKG, echokardiogram, magnetická rezonancia, záťažový test na srdce či analýza krvi. Hodnotíme príznaky hlbokej venóznej trombózy horných a dolných končatín, pľúcnej embólie alebo arteriálnej trombózy. 

Pri pacientoch užívajúcich antikoagulačné lieky prehodnocujeme trvanie, indikáciu, vhodnosť a bezpečnosť užívaných preparátov. Indikácie pre tromboprofylaxiu po prepustení sú rovnaké ako majú pacienti bez COVID-19. Pacientov so stanovenou diagnózou poškodenia srdca (napr. akútny infarkt myokardu, zástava srdca, fibrilácia predsiení) alebo myokarditídou súvisiacou s ochorením COVID-19 by mal vyšetriť kardiológ.

Príbeh pacienta/ky

Od začiatku ochorenia na COVID-19 trpím tachykardiou. V najhoršom bol môj tep okolo 85-90 za minútu v kľude, keď mal byť pod 60, keďže som atlét. Keď som vyšiel po schodoch, môj tep vyskočil na 150 za minútu. Saturácia kyslíka bola normálna – okolo 95 až 99 percent. Posledné týždne sa moja tachykardia zlepšuje. Podstúpil som ultrazvuk srdca, ktorý odhalil minimálny perikardiálny výpotok (tekutina pod vonkajšou membránou srdca).

Nosil som monitor srdca tri dni, ktorý objavil sínusovú tachykardiu (normálny, no zrýchlený rytmus srdca). Kardiológ to vysvetlil opuchom srdcového tkaniva, ktoré ochorenie spôsobilo. Taktiež ju mohol spôsobiť stres a znížená fyzická aktivita. Pýtal som sa lekára, ako dlho bude trvať návrat do normálu. Väčšinou to záleží na dĺžke ochorenia – minimálne niekoľko mesiacov. Dovtedy budem cvičiť pľúcne rehabilitačné cvičenia na zlepšenie môjho stavu a zdravia.

Späť na Covidpediu