V čom je problém?
Zvýšená teplota je známkou prebiehajúceho zápalu. Ide o prirodzený spôsob aktivácie imunitného systému. Môže sa objaviť izolovane. Jej prítomnosť však môže byť predpokladom nástupu ďalších komplikácií spojených s dlhým covidom. Zvýšená teplota do 38°C je pomerne bežným príznakom, horúčka vyššia ako 38°C je menej častá.
Občas sa vyskytujú aj prípady pacientov so zvýšenou teplotou alebo horúčkou, ktoré trvajú tri a viac mesiace. Okrem zvýšenej teploty môžete na sebe spozorovať sklenené oči, vyššiu mieru potenia, triašku a bolesť hlavy. Častým prejavom je aj pokles nálady a chuti do jedla.
Čo s tým?
Diagnostika dlhodobo zvýšenej teploty zahŕňa vylúčenie ostatných potenciálnych príčin. V rámci vyšetrenia vyhodnotíme telesné funkcie, krvný obraz a diferenciálny rozpočet leukocytov a moč. Liečba sa následne odvíja od výsledkov vyšetrení. Napríklad menšie infekcie nemusia vôbec vyžadovať liečbu, zatiaľ čo iné problémy vyžadujú rozsiahlu liečbu.
Je dôležité liečiť horúčku nízkeho stupňa u detí, ktoré môžu byť citlivejšie na zmeny teploty. Zvýšená teplota je spojená s dehydratáciou, preto je dôležité piť veľa vody.
Príbeh pacienta/ky
Už viac ako 90 dní mám teplotu medzi 37,5 a 38,5 stupňov Celzia. Na jednej strane mi doktor hovorí, že to je normálne – pod 38 stupňov Celzia ide o normálne kolísanie teploty – no pre zvýšenú teplotu ma nechce pustiť dnu. Má to veľmi zlý vplyv na moje zdravie a zdravie mojej rodiny, pretože nemôžem ísť na mamograf, k zubárovi, či s deťmi na očné, keďže pred vstupmi merajú teplotu. Myslím si, keď sa vráti chrípkové obdobie, budú musieť zmeniť svoje protokoly kvôli ľuďom, ktorí budú mať zvýšenú teplotu z iných dôvodov ako covidových.
Späť na Covidpediu