Čo zhoršuje zastretú myseľ?
Zastretú myseľ môžu zhoršiť nekvalitný spánok, úzkosť, depresia, zvýšená miera stresu, pocit samoty, zmeny stravovacích návykov, pokles fyzickej aktivity a vedľajšie účinky niektorých liekov. V prípade, že ste zaznamenali niektorý zo spomínaných problémov, pokúste sa ho riešiť, pomôže to zmierniť aj príznaky problémov s myslením.
Ako bojovať proti mozgovej hmle?
Základnými krokmi pri boji s mozgovou hmlou sú návšteva lekára a zdravý životný štýl. Zapracujte na starostlivosti o seba a hlavne na spánkovej hygiene. Naučte sa prioritizovať vlastnú duševnú a fyzickú pohodu. Spite optimálne 7-9 hodín denne. Pokiaľ to nie je možné, dodržujte aspoň pravidelný čas zaspávania a zobúdzania sa, a to aj cez víkendy.
Dobrý spánok môžete kombinovať s rôznymi relaxačnými technikami, napríklad meditáciou, jogou, čítaním či pobytom v prírode. Nebuďte otrokom moderných technológií a dávajte si od nich pravidelne prestávky. Nebuďte sami, udržujte sociálny kontakt s kolegami z práce, priateľmi a rodinou. Rozvíjaním vzťahov prispejete k vlastnému blahu.
Aké potraviny zlepšujú myslenie a pozornosť?
Kofeín zvyšuje pocit bdelosti a energie, ktorá napomáha udržať si pozornosť. Cukor, najmä glukóza, krátkodobo povzbudzuje kognitívne funkcie. Dôležité však je udržať si v stravovaní zdravú mieru. Nadužívanie cukru je spojené s vyšším rizikom kardiovaskulárnych a iných civilizačných ochorení.
Nevynechávajte raňajky; ľudia, ktorí si doprajú “najdôležitejšie jedlo dňa”, podávajú lepšie výkony. Jedzte ryby alebo jedlá bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zabezpečenie správnej funkcie mozgu. Jedzte zdravo a primerané množstvá. Ťažké jedlá zvyšujú metabolické nároky organizmu a spôsobujú ospalosť, zatiaľ čo prázdny žalúdok rozptyľuje pozornosť mysle.
Ako zvládať zhoršené myslenie?
Prvý krok k zvládnutiu týchto porúch je ich prijatie. Správajte sa k sebe láskavo, tak, ako by ste sa správali k svojim priateľom. K ľuďom, ktorých máme radi, väčšinou pristupujeme vľúdnejšie a chápavejšie.
Ak si chcete overiť, či naozaj trpíte mozgovou hmlou, spýtajte sa vašich blízkych, či si u vás všimli nejaké zmeny. Otvorená debata o vašich problémoch po covide s priateľmi či rodinou je podstatným krokom v boji s týmto následkom.
Má dlhý covid vplyv na schopnosť plánovať a riešiť problémy?
Dlhý covid môže zhoršiť myšlienkové procesy, ktoré umožňujú riešenie problémov, plánovanie, rozhodovanie sa a dokončovanie aktivít od začiatku do konca, napríklad aktivity ako organizovanie výletu, oprava auta, hľadanie práce alebo nového domova.
Ľudia s poruchami týchto exekutívnych funkcií sú často dezorientovaní, impulzívni a nie sú schopní dlhodobejšieho plánovania.
Ako na narušené exekutívne funkcie?
Vytvorte si návyky a rutinu. Znížite tak mieru kognitívnej námahy vynakladanej na neustále premýšľanie “čo ďalej”. Zamyslite sa nad aktivitami, ktoré vykonávate denne alebo týždenne a pridajte si ich do denného plánu, kým sa vám nezautomatizujú. Načúvajte svojmu telu, ak potrebuje prestávku, nebojte sa svoj program upraviť.
Kde nájdem pomoc?
V prípade, že ste na sebe zaregistrovali vyššie spomenuté príznaky, zaznamenajte si ich závažnosť a vplyv na váš každodenný život a kontaktuje svojho všeobecného lekára. Váš lekár vás môže poslať k rôznym špecialistom, napríklad rehabilitačnému pracovníkovi, psychológovi na kognitívnu terapiu a iným zdravotníckym profesionálom. Je taktiež dôležité riešiť potenciálne prítomné psychologické ochorenia. Neliečená úzkosť, depresia alebo posttraumatický syndróm sa môžu podpísať na zhoršenej koncentrácii, myslení a pamäti.
Späť na Covidpediu