V čom je problém?
Drvivá väčšina ľudí s dlhým covidom má problémy s trávením a zažívaním. Najčastejšími prejavmi sú hnačka alebo strata chuti do jedla, často sa vyskytuje aj napínanie alebo nevoľnosť. Ďalšími problémami sú aj zápcha, precitlivenosť na stravu alebo lieky, nafukovanie, zápaly pažeráka a žalúdka. Sprievodným javom je často dlhodobo zvýšená teplota, nádcha a bolesť hrdla, či suchý kašeľ. Príznaky sa často objavia až niekoľko týždňov po prekonaní akútneho covidu.
Čo s tým?
Pretrvávajúce príznaky nevoľnosti a hnačky COVID-19 môžu po akútnej infekcii pomaly ustúpiť. Pacienti s novými alebo progresívnymi príznakmi alebo s príznakmi, ktoré neustupujú, môžu mať alternatívnu diagnózu, napríklad hnačku súvisiacu s antibiotikami alebo enterokolitídu spôsobenú baktériou Clostridium difficile.
Strata hmotnosti v dôsledku akútneho ochorenia je často multifaktoriálna a môže zahŕňať podvýživu, stratu chuti do jedla, katabolický stav, dysfunkciu prehĺtania a poruchu chuti a čuchu. Odporúčame pacientom, aby jedli malé a časté jedlá s doplnením bielkovín a kalórií. Pre pacientov s výraznou stratou hmotnosti a pretrvávajúcimi problémami s chuťou do jedla je vhodná konzultácia o výžive s dietológom. Pacienti s dysfunkciou prehĺtania potrebujú odborné vyšetrenie
Príbeh pacienta/ky
Doteraz ma najviac trápi, že nemám rovnakú stálu zdravú hnedú stolicu ako predtým (je bledšia, dožlta, raz aj s nestrávenými zvyškami, raz zápcha, raz normálna hustota, len je skoro vždy bledšia). Mám už vďakabohu len mierne bolesti brucha, ktoré sa raz za čas zjavia, potom zmiznú, potom sa znova objavia. Cítim tzv. bublanie v tele, najmä za hrudnou kosťou, aj zníženú citlivosť v krku. Taktiež mám stály biely, až žltý povlak na jazyku, ktorý sa vždy vracia aj pri čistení jazyka a vykonaní ústnej hygieny. Bol som na rôznych vyšetreniach typu sonografia brucha, aj magnetická rezonancia (kontrastná tekutina mi nenaplnila celú časť tenkého čreva), ale orgány v tráviacom trakte mám vraj v poriadku. Krvné testy, pečeňové testy a RTG pľúc boli tiež v poriadku.
Bol som aj na gastroenterologickom oddelení, kde mi urobili kolonoskopiu aj gastroskopiu. Tam mi zistili, že mám histamínovú intoleranciu a aj miernu laktózovú intoleranciu. Zvierač v žalúdku bol viac otvorený – tzv. antrálna gastroskopia, ďalej mám 2 miernejšie zápaly v žalúdku na bokoch (nie vredy), a jeden malý zápal v hrubom čreve (čo nie je nič vážne). Na žalúdok mi predpísali IPP Helicid, čo aj pomohlo. Akonáhle sa ho snažím prestať brať, po 3 dňoch ho telo pýta samo, keďže znova ma ako keby začne páliť záha a viac si necítim krk.
Čítal som však, že inhibítory protónovej pumpy brané dlhodobo škodia telu. Od nového roka mám prísnu diétu. Ťažké jedlá som úplne vynechal, takisto korenené, pálivé a všetky, ktoré dráždia tráviaci trakt. Taktiež vynechávam rafinovaný cukor a aj tie potraviny, ktoré zvyšujú histamín v tele. Konzumujem len bezlaktózové potraviny, keďže mi oznámili intoleranciu na gastre. Jem alebo snažím sa jesť čo najviac prirodzené nespracované potraviny – veľa zeleniny. Myslím, že tam je cesta. Takisto som schudol cca z 105 kg na 81 kg . Vitamíny beriem hlavne D3, B12 spolu s B6 , zinok a minimálne C a zo začiatku tiež probiotiká. Teraz ich beriem menej.
Späť na Covidpediu