Covidpedia: Príznaky - Pozornosť

Pozornosť

V čom je problém?

Väčšina pacientov s dlhým covidom má slabú pozornosť alebo koncentráciu. Najčastejšie dôvody sú únava, strach, zlá nálada, opuch mozgu, či infarktové ložiská. Pacienti trpia najčastejšie zastretou alebo zahmlenou mysľou, ktorá je spojená s kognitívnymi a poznávacimi poruchami. Ľudia majú problém s rozmýšľaním, problémy s bežným plánovaním dňa, vykonávaním každodenných aktivít doma aj v práci, so zisťovaním postupnosti či abstraktným rozmýšľaním.

Tieto príznaky sa často vyskytujú v prvom týždni akútneho ochorenia. V prvých troch mesiacoch po akútnom ochorení sa rýchlosť rozmýšľania spomalí, pričom väčšina pacientov pociťuje ťažkosti s rozhodovaním sa a riešením problémov.

Čo s tým?

Posúdenie anamnézy neurokognitívnych porúch pred infekciou COVID-19 je dôležitým faktorom pri pochopení potenciálnych etiológií a intervencií pri pretrvávajúcich symptómoch. Na vylúčenie iných príčin môžeme objednať MR mozgu, CT mozgu a neurologické vyšetrenia. V spolupráci s terapeutmi môže kognitívna rehabilitácia, psychoedukácia spolu so skupinovými intervenciami či validáciou príznakov pacientom uľahčiť proces zotavenia. Pretrvávajúce kognitívne ťažkosti môžu byť frustrujúce. Povzbuďte svojich pacientov, aby sa podelili o svoje prípadné príznaky, ako aj o depresiu alebo úzkosť, ktorú v dôsledku toho pociťujú. Režimové opatrenia, ako je cvičenie, zdravá strava, obmedzenie alkoholu či dostatok spánku, môžu priniesť určitú úľavu. Jedna malá štúdia na Yaleovej univerzite má prvé dôkazy o liečbe pacientov s mozgovou hmlou pomocou kombinácie liekov guanfacín a N-acetylcysteín (NAC).

Príbeh pacienta/ky

Na začiatku bola moja mozgová hmla najvážnejšia. Trpela som aj stratou koncentrácie a nespavosťou, čo veľmi znižovalo kvalitu môjho života. Prvé tri mesiace po ochorení boli najhoršie, nemohla som sa sústrediť na nič a všetko bol problém. Potom sa to začalo postupne zlepšovať, a po 11 mesiacoch je zahmlenie mozgu skoro preč. Viem vykonávať ťažké psychické úlohy ako programovanie alebo písanie, a učím sa aj nový jazyk. Občas sa mi stane, že mám problém s koncentráciou, ale celkovo je môj psychický stav skoro tam, kde bol pred covidom.

Späť na Covidpediu