Covidpedia: Príznaky - Spánok

Spánok

V čom je problém?

Drvivú väčšinu pacientov postihujú problémy s nedostatočným a nekvalitným spánkom (neschopnosť zaspať, opakované zobúdzanie či skoré budenie). Typickým príznakom je únava, ktorá nepominie ani po spánku alebo oddychu v posteli. Symptómy dlhého covidu ako napr. dýchavičnosť, suchý kašeľ a zvýšená teplota sú podkladom pre poruchy spánku. Ďalším bežným príznakom je únava, ktorá vedie ku dennému spánku, čo môže spôsobiť navodenie porúch deň/noc cyklov (cirkadiánneho rytmu).

Čo s tým?

Anamnesticky sa pýtame na kvalitu a trvanie spánku. Všetci pacienti s nespavosťou by mali byť poučení o spánkovej hygiene, relaxačných technikách a kontrole stimulov. Manažment spánkových porúch je zhodný s postupmi ako u pacientov bez ochorenia COVID-19.

Príbeh pacienta/ky

Po ochorení covidom som začal mať problém so spánkom a každé ráno som sa budil kvôli svetlu zo slnka. Problémy so spánkom sú pravdepodobne spôsobené dysautonómiou a hormonálnymi zmenami (nízka hladina serotonínu, vysoká hladina kortizolu cez noc). Taktiež som mal problém zaspať, a keď som chcel ísť spať skôr, aktivita mojej rodiny mi to nedovolila lebo ma to rušilo. Vyskúšal som žalúzie ktoré blokujú slnko, a aj keď som mal pocit že sa už nebudím kvôli svetlu, stále bolo v mojej izbe príliš vidno.

Začal som používať extrakt v podobe kvapiek zo šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis, po anglicky Skullcap) a z valeriány lekárskej (Valeriana officinalis, po anglicky Valerian root), ktoré sú veľmi silné. Neodporúča sa používať ich často, ale sú vhodné ak raz za čas potrebujete kompletný reset. Taktiež používam kvapky CBD, ktoré uvoľňujú telo a zlepšujú kvalitu spánku. Pomohla mi aj maska na oči, ktorou zablokujete zbytočné svetlo a zlepšíte si kvalitu spánku. Najlepšie však pomohlo úplne prekrytie okien kartónom a zatiahnutím žalúzií. Až vtedy som mal v izbe úplnú tmu a kvalita spánku sa mi zlepšila.

Akútnu fázu covidu som prekonal v marci 2020 a odvtedy som trpel nočnými morami a desivými snami každú noc. Každé ráno mi niekoľko hodín trvalo, kým som sa dal po noci dokopy. Budil som sa v strese, panike a stave úzkosti. Mám pocit že príčinou bola zvýšená telesná teplota a celotelový stres. Nepoužívam lieky, občas si dám melatonín alebo kvapky CBD, ktoré však nepomáhali s nočnými morami, ale len so spánkom.

Zlé sny a nočné mory len zhoršujú kvalitu môjho spánku. Potom som vyskúšal 0,5mg benzodiazepínu, ktorý len občas utlmil nočné mory a zlepšil kvalitu spánku. Bojím sa, že si na liekoch vybudujem závislosť. Skúsil som aj ukľudňujúcu hudbu pred spaním a cez noc mám zapnutú soľnú lampu, ktorá pomáha s uvoľnením a ukľudní ma keď sa zobudím v strese. Pred spaním praktizujem stázové dýchanie (stasis breathing) ktoré mi tiež veľmi pomohlo.

Taktiež je nesmierne dôležité praktizovať hlbokú relaxáciu, ktorú je možné dosiahnuť hlavne so znížením očakávaní od samého seba a taktiež vyhýbaním sa negatívnych vplyvov vo svojom živote, ktoré spôsobujú stres, úzkosť a neistotu. Po pár dňoch sa moje podvedomie upokojilo, a tým pádom sa môj spánok zlepšil a nočné mory a zlé sny sa ustálili.

Späť na Covidpediu