Covidpedia: Príznaky- Tŕpnutie, pichanie, mravenčenie

Tŕpnutie, pichanie, mravenčenie

V čom je problém?

Dlhý covid sa môže prejaviť aj mravčením, pichaním a tŕpnutím po celom tele. Niekedy sa vyskytujú v prvom týždni po akútnom ochorení, ale vo väčšine prípadov sa však začínajú prejavovať až začiatkom štvrtého mesiaca po prekonaní akútnej fázy. Ľudia najčastejšie pociťujú tieto problémy v horných a dolných končatinách. Môže to byť veľmi nepríjemné, keďže to obmedzuje pacientov v každodenných aktivitách.

Čo s tým?

Parestéziu môžeme vyšetrovať neurologicky, vrátane zistenia či pacient cíti pichnutie špendlíkom alebo iné pocity v končatinách. Zameriame sa aj na zdravie kardiovaskulárneho systému, odmeriame krvný tlak a pulz zápästiach a chodidlách. Odhaliť príčinu nám môžu pomôcť aj krvné testy, kde pátrame po známkach diabetu, anémie (poprípade kontrolujeme hladiny vitamínu B12). Môžu byť potrebné ďalšie testy srdca a nervového systému prostredníctvom zobrazovacích metód.

Pacientom môžeme odporučiť častú zmenu polohy na zníženie rizika tŕpnutia končatín. Na zlepšenie krvného obehu je dôležitý aj pohyb, napríklad prechádzka.

Príbeh pacienta/ky

Prešlo 6 mesiacov od ochorenia na covid, a doteraz moje príznaky boli väčšinou gastroenterologické. Teraz sa však zintenzívnili a začal som pociťovať mravčenie a tŕpnutie v nohách a rukách, čo sa neskôr presunulo po celých končatinách až na tvár. Poslednú noc boli moje príznaky veľmi zlé, a kvôli tŕpnutiu končatín som nemohol spať.

Späť na Covidpediu