Príznaky a diagnózy dlhého covidu - Únava

Únava

V čom je problém?

Zvýšená miera únavy je najčastejšie popisovaným príznakom dlhého covidu. Prevažná väčšina pacientov uviedla pocity všeobecnej slabosti vyskytujúcej sa najmä po fyzickej námahe. Slabosť sa prejavila ihneď po vykonaní aktivity alebo u väčšej časti pacientov neskôr počas dňa a pretrvala do (dňa) nasledujúceho dňa. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu u niektorých ľudí prispievať k únave. Patria k nim napr. nedostatok pohybu, spánku; narušený denný režim, nadmerné pracovné zaťaženie, stres či úzkosť.

Čo s tým?

Buďte k sebe láskavý/á. Venujte pozornosť tomu, ako sa cítite a čo potrebujete. Vysvetlite svojim blízkym či kolegom dopad únavy na váš každodenný život. Únava častokrát nie je viditeľná, a preto nemusí byť pochopená.

Vyskúšajte relaxačné techniky, od naťahovania sa, čítanie knihy, dlhého kúpeľu, cez meditáciu až po krátku prechádzku počas obedovej pauzy. Vhodná je aj joga. Zabezpečte si kvalitný spánok. Únava sa môže zhoršovať aj váš spánok je nepravidelný.

Stravujte sa zdravo.

Plánujte si svoje dni dopredu. Nepremáhajte sa – dávajte si dosiahnuteľné ciele. Naučte sa hovoriť nie vo chvíľach, kedy sa cítite vyčerpane.

Určte si svoje priority. Rozhodnite sa, aké aktivity sú pre vás najdôležitejšie a skúste ich vykonávať, keď máte najviac energie. S ostatnými si nechajte si pomôcť od svojich blízkych.

Veďte si denník. Počas jedného alebo dvoch týždňov si zapisujte priebeh svojich dní. Aktivity môžu byť fyzické, sociálne, kognitívne (vyžadujúce myslenie), emočné. Zapíšte si, či ste mali dobrý deň. Vďaka denníku môžete zistiť, aké aktivity sú pre vás unavujúce a následne sa ich zbaviť a naopak, aké aktivity sú pre vás prospešné a zaraďovať ich do svojich dní viac.

Buďte aktívny/a. Vyberte si pohyb, ktorý vás baví. Vďaka tomu odpútate svoje myšlenky od bežných činností a endorfíny vám zlepšia náladu. Začnite pomaly a postupne mierne zvyšujte intenzitu svojho pohybu.

Ak nedochádza ku utíšeniu pocitov únavy po troch mesiacoch od akútnej fázy covidu alebo sa intenzita únavy v priebehu času zhoršuje, kontaktuje svojho obvodného lekára.

Príbeh pacientky

Len pred tromi mesiacmi som konečne zistila, ako zvládať únavu po prekonaní covidu. Vyrovnanie fyzickej a psychickej záťaže bolo pre mňa rozhodujúce. Keď som mala obzvlášť intenzívny deň z hľadiska duševnej práce, neskúšala som následne robiť fyzické veci. Ak mám ťažký deň s mnohými stretnutiami v práci, nie je to deň, keď môžem veľa chodiť. Dôležité je preto nájsť rovnováhu a nie siliť fyzickú a psychickú stránku naraz.

Späť na Covidpediu