Covidpedia: Doplnková liečba - Bankovanie

Bankovanie

Čo to je? 

Bankovanie používa tradičná medicína vo viacerých častiach sveta vrátane Číny a Blízkeho východu. Zahŕňa vytváranie sania na koži pomocou skleneného, ​​keramického, bambusového alebo plastového pohára. “Mokré bankovanie“ zahŕňa prepichnutie pokožky a prúdenie krvi do pohára. „Suché bankovanie“ nezahŕňa prepichnutie kože.

S čím to vie pomôcť?

Keďže je bankovanie považované za pseudovedu, jeho účinky nie sú vedecky podložené.

Ľudia väčšinou používajú bankovanie na zmiernenie stavov, ktoré spôsobujú akútnu bolesť. Niektorí ľudia ale tvrdia, že pomáha aj pri chronických zdravotných problémoch.
Bankovanie môže zmierniť príznaky:
-artritídy, vrátane reumatoidnej artritídy
-bolesti chrbta, krku, kolien a ramien
-dýchacích problémov, ako je napríklad astma.
-syndrómu karpálneho tunela.
-gastrointestinálnych porúch, ako sú napríklad zápalové ochorenia tráviaceho traktu (IBD).
-bolesti hlavy a migrény.
Bankovanie tiež pomáha pri vysokom krvnom tlaku (hypertenzii).

Je to vedecky podložené? 

O bankovaní nie je veľa vedeckých štúdií, považujeme ho za pseudovedu. Pomôcť by podľa jednej správy publikovanej v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine z roku 2015 mohlo pri liečbe akné, vírusu herpes zoster a liečbe bolesti.

Aké sú riziká? 

Bankovanie zanecháva na pokožke dočasné stopy. Taktiež môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako trvalé sfarbenie pokožky, jazvy, popáleniny a infekcie, a môže aj zhoršiť ekzém alebo psoriázu. Boli hlásené zriedkavé prípady závažných vedľajších účinkov, ako je krvácanie do lebky (po priložení na pokožku hlavy) a anémiu zo straty krvi (po opakovanom priložení na pokožku).

Späť na Covidpediu