Covidpedia: Doplnková liečba - Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Čo to je? 

Vitamíny a minerály sú základné látky, ktoré náš organizmus potrebuje pre správny vývoj a fungovanie. Medzi známe vitamíny patria A, C, D, E a K a vitamíny skupiny B: tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxal (B6), kobalamín (B12), biotín a kyselina listová. Pre zdravie je nevyhnutných množstvo minerálov: vápnik, fosfor, draslík, sodík, chlorid, horčík, železo, zinok, jód, síra, kobalt, meď, fluorid, mangán a selén.

S čím to vie pomôcť? 

Vitamíny a minerály sú potrebné na celkové zlepšenie zdravotného stavu, ale mnohé sú nevyhnutné pre zdravý a správny vývoj a taktiež pre všeobecný zdravotný stav. V tele plnia stovky rolí. Pomáhajú nahromadiť kosti, liečiť rany a posilniť náš imunitný systém. Tiež premieňajú jedlo na energiu a opravujú poškodené bunky.

Je to vedecky podložené? 

Ľudia so zdravou stravou a životným štýlom väčšinou užívajú výživové doplnky viac ako menej zdraví ľudia, čo sťažuje identifikáciu výhod z ich používania. Neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že multivitamíny pomáhajú predchádzať chronickým chorobám. Vedci dospeli k záveru, že multivitamíny neznižujú riziko srdcových chorôb, rakoviny, kognitívnych poklesov ako je strata pamäti a spomalené myslenie ani predčasnej smrti. Poznamenali tiež, že v predchádzajúcich štúdiách sa doplnky obsahujúce vitamín E a betakarotén javia ako škodlivé, najmä pri vysokých dávkach.

Aké sú riziká? 

Ukázalo sa, že nadmerné množstvo vitamínu A (vo forme preformovaného retinolu, nie ako betakarotén) počas tehotenstva zvyšuje riziko vrodených chýb. Užívanie dennej dávky základných multivitamínov pravdepodobne nepredstavuje pre väčšinu ľudí zdravotné riziko. Ak však konzumujete obohatené potraviny a nápoje (ako sú obilniny alebo nápoje s pridanými vitamínmi a minerálmi) spolu s výživovými doplnkami, mali by ste sa uistiť, že váš celkový príjem vitamínov a minerálov nie je vyšší ako bezpečná horná hranica obsahu akýchkoľvek výživných látok.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, ako napríklad warfarín, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako užijete akýkoľvek multivitamín alebo výživový doplnok, ktorý obsahuje vitamín K.

Späť na Covidpediu