Covidpedia: Doplnková liečba- Meditácia

Meditácia

Čo to je? 

Existuje veľa druhov meditácie. Väčšina však má spoločné štyri prvky: pokojné miesto s čo najmenším počtom rozptýlení; pohodlné držanie tela (sedenie, ležanie, chôdza alebo iné polohy); zameranie pozornosti (špeciálne vybrané slovo alebo skupina slov, predmet alebo pocity dychu); otvorený prístup (nechať rozptýlenia prichádzať a odchádzať prirodzene bez toho, aby ste ich odsudzovali).

S čím to vie pomôcť? 

Meditáciu dlhodobo používame na zvýšenie pokoja a fyzickej relaxácie, zlepšenie psychickej rovnováhy, zvládanie chorôb a zlepšenie celkového zdravia a pohody.

Je to vedecky podložené? 

Mnoho štúdií skúmalo meditáciu a jej účinnosť pri rôznych stavoch. Existujú dôkazy, že môže znížiť krvný tlak, príznaky syndrómu dráždivého čreva a vzplanutia ochorenia u ľudí, ktorí mali ulceróznu kolitídu. Môže zmierniť príznaky úzkosti a depresie a pomôcť ľuďom, ktorí trpia nespavosťou.

Aké sú riziká? 

Meditácia sa všeobecne považuje za bezpečnú pre zdravých ľudí. Ľudia s fyzickými obmedzeniami nemusia byť schopní zúčastniť sa určitých meditačných praktík – hlavne tých pohybových. Zriedkavo sa vyskytli správy o možnosti spôsobenia alebo zhoršenia príznakov u ľudí s určitými psychiatrickými problémami, ako napríklad úzkosť a depresia. Ľudia s existujúcimi problémami duševného zdravia by sa mali pred začatím meditačnej praxe porozprávať so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Späť na Covidpediu