Covidpedia: Doplnková liečba - Probiotiká

Probiotiká

Čo to je? 

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktorých konzumácia alebo aplikácia na telo má byť prospešná pre zdravie. Nájdete ich v jogurtoch a iných fermentovaných potravinách, doplnkoch výživy a kozmetických výrobkoch.

S čím to vie pomôcť? 

Pomáhajú telu udržiavať zdravé spoločenstvo mikroorganizmov a im vrátiť sa do zdravého stavu po tom, čo ich naruší napríklad choroba. Probiotiká taktiež vyrábajú látky, ktoré majú žiaduce účinky na telo a tiež zlepšujú imunitnú odpoveď vášho tela.

Je to vedecky podložené? 

Probiotiká majú nádejné výsledky na rôzne zdravotné účely, vrátane prevencie hnačiek spojených s antibiotikami (vrátane hnačiek spôsobených baktériou Clostridium difficile), prevencie nekrotizujúcej enterokolitídy a sepsy u predčasne narodených detí, liečby detskej koliky, liečby paradentózy, a indukcie alebo udržanie remisie pri ulceróznej kolitíde. Vo väčšine prípadov však stále nevieme, ktoré probiotiká sú užitočné a ktoré nie. Tiež nevieme, koľko probiotík by ľudia museli brať, alebo pre koho by mali najväčší úžitok.

Aké sú riziká? 

Medzi možné škodlivé účinky probiotík patria infekcie, produkcia škodlivých látok probiotickými mikroorganizmami a prenos génov rezistencie na antibiotiká z probiotických mikroorganizmov do iných mikroorganizmov v zažívacom trakte.

Späť na Covidpediu