Covidpedia: Doplnková liečba - Hypnóza

Hypnóza

Čo to je? 

Hypnóza – alebo hypnoterapia – využíva riadenú relaxáciu, intenzívnu koncentráciu a sústredenú pozornosť na dosiahnutie zvýšenia stavu vedomia, ktorý sa niekedy nazýva tranz. Pozornosť osoby je v tomto stave tak zameraná, že všetko, čo sa deje okolo, je dočasne blokované alebo ignorované.

S čím to vie pomôcť? 

​​Pomáha na syndróm dráždivého čreva (IBS), úzkosť (napríklad pred lekárskymi zákrokmi alebo chirurgickými zákrokmi), menopauzálne príznaky, pri návaloch horúčav, pacientom ktorí prežili rakovinu prsníka, bolestiach hlavy a posttraumatickej stresovej poruche. Používa sa tiež na tlmenie bolesti a odvykanie od fajčenia.

Je to vedecky podložené? 

Hypnóza môže byť podľa naznačení niektorých štúdií užitočná pri zažívacích problémoch, úzkostiach, depresiách a invalidite. Dôkazy o použití psychologických terapií, vrátane hypnózy, sú podľa odporúčaní American College of Gastroenterology z roku 2018 pre napríklad chorobu IBS sú „slabé“ s „veľmi nízkou“ kvalitou dôkazov. Čoraz viac štúdií však naznačuje pomoc hypnózy pri zvládnutí niektorých bolestivých stavov. Existujú tiež náznaky dôkazov pomoci pri zlepšení niektorých príznakov menopauzy – napríklad návaly horúčav.

Aké sú riziká? 

Nežiaduce reakcie na hypnózu sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať: bolesť hlavy, ospalosť, závraty, úzkosť alebo strach, aj vytváranie falošných spomienok.

Späť na Covidpediu