Čo to je?
Hypnóza – alebo hypnoterapia – využíva riadenú relaxáciu, intenzívnu koncentráciu a sústredenú pozornosť na dosiahnutie zvýšenia stavu vedomia, ktorý sa niekedy nazýva tranz. Pozornosť osoby je v tomto stave tak zameraná, že všetko, čo sa deje okolo, je dočasne blokované alebo ignorované.
S čím to vie pomôcť?
Pomáha na syndróm dráždivého čreva (IBS), úzkosť (napríklad pred lekárskymi zákrokmi alebo chirurgickými zákrokmi), menopauzálne príznaky, pri návaloch horúčav, pacientom ktorí prežili rakovinu prsníka, bolestiach hlavy a posttraumatickej stresovej poruche. Používa sa tiež na tlmenie bolesti a odvykanie od fajčenia.
Je to vedecky podložené?
Hypnóza môže byť podľa naznačení niektorých štúdií užitočná pri zažívacích problémoch, úzkostiach, depresiách a invalidite. Dôkazy o použití psychologických terapií, vrátane hypnózy, sú podľa odporúčaní American College of Gastroenterology z roku 2018 pre napríklad chorobu IBS sú „slabé“ s „veľmi nízkou“ kvalitou dôkazov. Čoraz viac štúdií však naznačuje pomoc hypnózy pri zvládnutí niektorých bolestivých stavov. Existujú tiež náznaky dôkazov pomoci pri zlepšení niektorých príznakov menopauzy – napríklad návaly horúčav.
Aké sú riziká?
Nežiaduce reakcie na hypnózu sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať: bolesť hlavy, ospalosť, závraty, úzkosť alebo strach, aj vytváranie falošných spomienok.
Späť na Covidpediu