Čo to je?
Existuje veľa druhov meditácie. Väčšina však má spoločné štyri prvky: pokojné miesto s čo najmenším počtom rozptýlení; pohodlné držanie tela (sedenie, ležanie, chôdza alebo iné polohy); zameranie pozornosti (špeciálne vybrané slovo alebo skupina slov, predmet alebo pocity dychu); otvorený prístup (nechať rozptýlenia prichádzať a odchádzať prirodzene bez toho, aby ste ich odsudzovali).
S čím to vie pomôcť?
Meditáciu dlhodobo používame na zvýšenie pokoja a fyzickej relaxácie, zlepšenie psychickej rovnováhy, zvládanie chorôb a zlepšenie celkového zdravia a pohody.
Je to vedecky podložené?
Mnoho štúdií skúmalo meditáciu a jej účinnosť pri rôznych stavoch. Existujú dôkazy, že môže znížiť krvný tlak, príznaky syndrómu dráždivého čreva a vzplanutia ochorenia u ľudí, ktorí mali ulceróznu kolitídu. Môže zmierniť príznaky úzkosti a depresie a pomôcť ľuďom, ktorí trpia nespavosťou.
Aké sú riziká?
Meditácia sa všeobecne považuje za bezpečnú pre zdravých ľudí. Ľudia s fyzickými obmedzeniami nemusia byť schopní zúčastniť sa určitých meditačných praktík – hlavne tých pohybových. Zriedkavo sa vyskytli správy o možnosti spôsobenia alebo zhoršenia príznakov u ľudí s určitými psychiatrickými problémami, ako napríklad úzkosť a depresia. Ľudia s existujúcimi problémami duševného zdravia by sa mali pred začatím meditačnej praxe porozprávať so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Späť na Covidpediu